1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Trafikte 'havuz' modeli uygulamaya geçiyor

Trafikte 'havuz' modeli uygulamaya geçiyor

Zorunlu trafik sigortasında "Riskli Sigortalılar Havuzu" modelini getiren yönetmelik Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek tarafından imzalandı

Trafikte 'havuz' modeli uygulamaya geçiyor

Zorunlu trafik sigortasında "Riskli Sigortalılar Havuzu" modelini getiren yönetmelik Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek tarafından imzalandı. İmzalanan yönetmelik Resmi Gazete'de yayımlanmak üzere Başbakanlığa gönderildi.

Zorunlu trafik sigortasında tavan fiyat uygulamasının ardından bazı şirketler hasar riski yüksek araç grupları için poliçe düzenlemekten kaçınmaları üzerine geliştirilen modelde prim ve hasar tutarlarını tüm şirketlere dağıtacak "Riskli Sigortalılar Havuzu" oluşturulacak.

Bu modelde şirketler, kapsamdaki sigorta grupları için yani 1. ve 2. basamak denilen kötü sürücüler veya taksi, minibüs, otobüs gibi sürekli trafikte olan araçlara yönelik kesilen poliçelerden aldıkları primleri merkezi bir havuzda toplayacak. Hasar ödemeleri de belli kurallar dahilinde bu havuzdan karşılanacak ancak hasar sürecini her şirket kendisi yürütecek. Şirketler havuz modelinde prime ve hasar tutarına belli kurallar dahilinde iştirak edecek. Bu iştirakte şirketlerin son 3 yıldaki pazar payları yüzde 50 oranında dikkate alınacak, kalan yüzde 50 ise şirketler arasında eşit dağıtılacak. Ayrıca, şirketler devrettikleri primden belli bir payı, giderler için komisyon olarak alacak. Bu oran da yüzde 5 olarak belirlendi.

"Riskli Sigortalılar Havuzu'nu Türkiye Motorlu Taşıt Bürosu yönetecek. Büronun işlemleri de Hazine Müsteşarlığınca takip edilerek denetlenecek.

Havuz kapsamındaki prim ve hasar paylaşımı hesaplamaları trafik sigortası branşında ruhsat sahibi tüm şirketleri kapsayacak şekilde, tavan fiyat uygulamasının başlangıç tarihi olan 12 Nisan'dan itibaren gerçekleştirilecek

Önceki ve Sonraki Haberler