1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Tüketici kredilerinde faiz indirimi olacak mı

Tüketici kredilerinde faiz indirimi olacak mı

Hazine ve Maliye bakanı Berat Albayrak'ın açıkladığı Enflasyonla Topyekun Mücadele Programı'nda yer alan yüksek kredi faizlerinin yüzde 10 düşürüleceği maddesinin ayrıntısı belli oldu

Tüketici kredilerinde faiz indirimi olacak mı

Hazine ve Maliye bakanı Berat Albayrak'ın açıkladığı Enflasyonla Topyekun Mücadele Programı'nda yer alan yüksek kredi faizlerinin yüzde 10 düşürüleceği maddesinin ayrıntısı belli oldu. Ayrıntının başında indirimin sadece ticari krediler için geçerli olacağı var. Yani indirimler tüketici kredilerini kapsamayacak. Ticari krediler içinde de temmuzun ikinci yarısından itibaren verilen yüzde 38 ile yüzde 42 arasında değişen kredi faizlerini içeriyor. Bankalar o dalgalı dönemde hesaplayamadıkları maliyetler nedeniyle yüksek tutarda verdikleri kredileri yüzde 36'nın altına çekecek. Bankacılar net olarak faizin 3.7 ile 4 puan arasında geri çekileceğini ifade etti.

ORTALAMA FAİZ YÜZDE 35.9

Merkez Bankası verilerine göre ticari işletmelere veriler Türk Lirası cinsinden kredilerin faizi ağırlık ortalama olarak haziran ayında yüzde 15 civarındayken şu anda yüzde 35,9 düzeyine çıkmış durumda. Bu hızlı yükseliş önce kur ardından enflasyon oranındaki zıplamanın ardından Merkez Bankası'nın politika faizini artırmak zorunda kalmasının ardından yaşandı.(Habertürk-Rahim Ak)

Önceki ve Sonraki Haberler