1. HABERLER

  2. TEKNOLOJİ

  3. Turizm teknolojiyle kabuk değiştiriyor

Turizm teknolojiyle kabuk değiştiriyor

Gelecekte teknolojiyi öncelik listesinde ilk sıraya koyan işletmeler, karlılıkta da ilk sıralarda yer alacak gibi görünüyor. Talya Bilişim Yönetici Ortağı Nilüfer Durukal turizm sektöründe dijitalleşme sürecini anlatıyor.

Turizm teknolojiyle kabuk değiştiriyor

Dev oteller küçülüyor, açık büfeler yerini özel siparişlere bırakıyor, talepler anında karşılanıyor, şikayetler hemen cevaplanıyor... Hepsi bir tıklama mesafesinde... Tüm sektörlerde olduğu gibi turizm sektörü de teknolojinin nimetlerinden yararlanıyor artık. Üstelik gelecekte teknolojiyi öncelik listesinde ilk sıraya koyanlar, karlılıkta da ilk sıralarda yer alacak gibi görünüyor. Elbette sektörün oyuncuları bu değişimin farkında.

Peki değişimin izlerini ilk etapta nasıl görüyoruz? Talya Bilişim Yönetici Ortağı Nilüfer Durukal, Her şey dahil sistemin yerini kişiselleşmiş butik yaklaşıma bıraktığını söylüyor öncelikle. Bu yaklaşım da 400-500 odalı işletmelerin daha az sayıda odalı işletmelere dönüşmeleriyle karşılık buluyor.

Sektörde yöneticiler üç unsura dikkat ediyorlar. İlki maliyet kontrolü, ikincisi satış karlılığı, üçüncüsü ise müşteri memnuniyeti ki bu da tekrar eden misafir anlamına geliyor.

İşte bu noktalarda teknoloji ve dijitalleşme devreye giriyor. Durukal turizm sektörünün de dijitalleşmeyi doğru okuduğunu ve hızlı şekilde hayata geçirdiğini belirtiyor.

Turizm için hangi dijital teknolojilerin kullanabileceği önemli bir nokta. "Web teknolojileri ve bulut bilişimin sağladığı avantajlarla bilgi işlem departmanındaki maliyetlerimizi düşürmek en öncelikli konumuz olmalı" diyen Talya Bilişim Yönetici Ortağı Nilüfer Durukal, şu bilgileri veriyor: "Tüm sistemlerimiz birbiriyle konuşur durumda olmalı ki veri tek noktadan giriliyor olsun, buna karşılık çok detaylı ve farklı bakış açıları barındıran raporlar alabilelim. Yapay zekadan faydalanarak satışta karlılık sağlayabilelim. Artık doluluk değil, karlılık ön planda. Oteller yüzde 100 dolu olmak yerine yüzde 90 dolulukla daha yüksek fiyattan satış yapmayı tercih ediyor. Misafir profili de bu doğrultuda değişiyor. Artık daha çok para harcayan bilinçli turist geliyor."

Dijitalleşme turizm sektöründe rezervasyon öncesi pazarlama faaliyetleri, fiyatlama, online rezervasyon süreçleri, konaklama deneyimi, konaklama sonrası CRM ve müşteri ilişkileri gibi uzun bir iş sürecinin her anını planlamak, uygulamak ve analiz etmek için tüm imkanı sunuyor.

Elektraweb hız, kolaylık ve tasarruf sağlıyor

Talya Bilişim'in sunduğu Elektraweb bir oteli, ön bürosundan muhasebesine, oda ve kat hizmetlerinden restorana, Booking, Expedia gibi uluslararası satış kanalları bağlantılarından personel ve SPA yönetimine kadar tüm departmanlarıyla dijital ortamda yönetebilmeyi sağlıyor. Bunu yaparken kaynakları etkin bir şekilde kullanmanızı, stok ve atık yönetimini kontrol etmenizi kolaylaştırıyor. Ayrıca otellerin maliyetlerini düşürerek tasarruf ettiriyor.

Turizmin her yıl dijitalleşme düzeyini artırdığını kaydeden Nilüfer Durukal, bunun ihtiyacın "niteliğinin" değişmesi anlamına geldiğini ifade ediyor. Bunu bir örnekle somutlaştıran Durukal, "Bugün bir kat hizmetleri görevlisi için işe alım yaparken temel düzeyde ‘dijital okuryazarlık’ bekleniyor. Bazı kişilere bu tuhaf gelebilir. Ancak bünyelerinde web tabanlı dijital iş yönetimi sistemleri kullanan oteller için bu bir zorunluluk. Çünkü personelin, kendi cep telefonundan ya da interneti olan bir cihazdan, odanın temizlik/kirlilik durumunu, minibar bilgisini, arıza bildirimlerini gerçekleştirebilmesi, kendine atanan görevleri takip edebilmesi hatta yeni iş emirleri oluşturabilmesi bekleniyor. Aynı durum servis elemanları, teknik servis çalışanları ve mutfak ekibi için de geçerli. Dijitalleşmenin çok etkin olduğu rezervasyon süreçlerinde neden hala ‘Çağrı Merkezleri’ işletmelerin gözbebeği sizce? Çünkü turizmin merkezinde insan vardır" diyor.

Misafir profili de değişiyor

Günümüzde tatil planları online olarak planlanıyor ve satın alınıyor. Bu da misafir profilinin değişimi anlamına geliyor

Peki sistemlerimiz bu değişime ne kadar ayak uydurabiliyor? Misafirimizi ne kadar iyi tanıyoruz, bunu ne kadar hızlı yapabiliyoruz? Bu sorulara Durukal'ın cevabı şöyle oluyor: "CRM'in doğum günü kutlama mesajı göndermek olduğunu düşünen vizyonsuzluğu hayatımızdan çıkarmamız gerekiyor. Dijitalleşme, profesyonel bakış açısını beraberinde getirmek zorunda. Tüm turizm eğitimini güncel yaklaşım ve teknoloji tabanlı hale getirmeliyiz. Bu düşünce tarzının etkilerini sadece turizm alanında değil, hayatımızın her anında göreceğimize eminim. Çünkü doğru eğitilmiş turizmci, sürdürülebilirlik, yeşil turizm ve hizmet kalitesi kavramlarını içselleştirerek sektöre giriş yapacak. Bulunduğu destinasyona ekonomik ve çevresel katkıları yadsınamaz olacak."

Eğitime destek

Durukal, Turizm sektörünün dijitalleşme sürecinin en önemli ayağı olan Talya Bilişim gibi yazılım firmalarının bu konuda önemli görevleri olduğunu söylüyor. Bu nedenle Talya Bilişim Elektraweb otel Programı olarak turizm eğitimi veren 193 adet üniversite, MYO ve liseye programını ücretsiz olarak veriyor. Diğer yandan kaynak kitap yazan eğitimcilere yoğun bilgi aktarımında bulunuyor.

Önceki ve Sonraki Haberler