1. HABERLER

  2. ŞİRKETLER

  3. Türkiye brokerlik setöründe en büyük satın alma gerçekleşti

Türkiye brokerlik setöründe en büyük satın alma gerçekleşti

Dünya çapında 80 ülkede faaliyet gösteren İngiltere merkezli Hyperion Sigorta Grubu’nun sigorta ve reasürans brokerliği şirketi Howden, Türkiye’de faaliyet gösteren yerli sermayeli ACP Sigorta ve Reasürans Brokerliği’nin çoğunluk hisselerini satın aldı

Türkiye brokerlik setöründe en büyük satın alma gerçekleşti

Dünya çapında 80 ülkede faaliyet gösteren İngiltere merkezli Hyperion Sigorta Grubu’nun sigorta ve reasürans brokerliği şirketi Howden, Türkiye’de faaliyet gösteren yerli sermayeli ACP Sigorta ve Reasürans Brokerliği’nin çoğunluk hisselerini satın aldı. Howden Grubu, Türkiye'de en büyük bağımsız sigorta brokerlerinden biri konumunda olan ACP’yi bünyesine katarak, sigorta brokerliği sektöründe bugüne kadarki en büyük şirket alımına da imza atmış oldu.

Konu ile ilgili düzenlenen basın toplantısına Howden Türkiye, Ortadoğu ve Afrika Bölge CEO’su Atınç Yılmaz, ACP İcra Kurulu Başkanı Cem Pekkutlucan, ACP Yönetim Kurulu Üyesi Erdal Seferbay. ACP Yönetim Kurulu Üyesi Ümit Oflas katıldı.

Türkiye, yatırım listesinin ilk sırasında

Howden Türkiye, Ortadoğu ve Afrika Bölge CEO’su Atınç Yılmaz; “Grup olarak, yüksek büyüme potansiyeli olan dinamik ekonomilere yatırım yapmaya önem veriyoruz. Yükselen pazarlar içinde de seçiciyiz. Türkiye; TMEA (Türkiye, Ortadoğu ve Afrika) Bölgesi içinde 40 milyar TL’lik sigorta prim üretimi ile en büyük sigorta pazarı konumunda. Bu açıdan yatırım listemizin ilk sırasında ve bizim için de son derece stratejik bir öneme sahip” dedi.

Howden, Türkiye ve bölgede hızla büyüyecek

Yılmaz sözlerini şöyle sürdürdü; “Ülkemizde brokerlik sektörünün en etkin oyuncularından biri olan ACP’nin çoğunluk hissesini satın almamız, bölgede kararlı büyüme stratejimizin bir göstergesi ve ilk adımıdır. Hyperion Sigorta Grubu ve bu grubun bir parçası olarak Howden, İngiltere’de bulunan en büyük sigorta borsası Llyod’sun en büyük prim üreticisi konumunda. Howden’ın uluslararası piyasada sahip olduğu güçle, etkileyici büyüme performansı, nitelikli yönetim-çalışan takımı ve yüksek müşteri odaklı hizmet prensibiyle hizmet veren ACP’nin yerel bilgi birikimi buluştu. 1000’i aşkın kurumsal ve 150 binden fazla bireysel müşteriye hizmet veren, toplam risk büyüklüğü 25 milyar doları aşan portföy havuzunu yöneten ACP, özellikle sağlık sigortalarında Türkiye’nin en büyük brokeri olup, prim üretiminde ilk 5 sigorta şirketi arasına girebilecek büyüklükte. Bu satın almanın, Türkiye ve TMEA bölgesindeki büyümemize hız katacağına inanıyoruz. Yatırım iştahımız devam ediyor, önümüzdeki dönemde Türkiye’deki diğer fırsatlarla ilgilenmeye devam edeceğiz”.

ACP hissedarları adına bir açıklama yapan ACP İcra Kurulu Başkanı Cem Pekkutlucan ise değerlendirmesinde, böylesine önemli bir global sigortacılık markasının bir parçası olmaktan duydukları heyecanı dile getirerek Howden’ın uluslararası tecrübesinin mevcut sektör bilgi birikimlerine önemli katkısının olacağını belirtti.

Howden inşaat, enerji ve özel risklere odaklanacak

Bu satın alma ile Howden Türkiye, prim üretimini 50 Milyon TL’den 300 Milyon TL’ye çıkararak, Türkiye’nin önde gelen sigorta brokerleri arasındaki yerini sağlamlaştırmış oldu. 2012 yılından bu yana İstanbul'da ofisi bulunan Howden, bu satın alma ile birlikte faaliyet alanını ACP’nin Ankara, Bursa ve İzmir'deki ofisleriyle de genişleterek toplam 4 şehirden tüm Türkiye’ye hizmet vermeye devam edecek. ACP’nin hâlihazırda 100’ü aşkın çalışanı da Howden Türkiye bünyesine geçiş yapacak.

Kurumsal sigortacılık ve uzmanlık gerektiren sigorta branşlarında faaliyette bulunan Howden önümüzdeki dönemde, ACP’deki fokus alanlarına ek olarak özellikle “inşaat ve enerji” sektörleri ile “finansal ve özel riskler” konusuna odaklanacak. Bu amaçla Türkiye ofisinde özel bir yapılanmaya da giden Howden, bilgi birikimini TMEA bölgesine taşıyarak, ağırlıklı olarak Ortadoğu bölgesinde projeleri bulunan Türk müteahhit firmalarına, Dubai’de kurulan Finansal Riskler merkezinden de Türkiye’ye hizmet verecek.

 

 

Etiketler : , , ,
Önceki ve Sonraki Haberler