1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Türkiye'nin kredi notu yine düşürüldü

Türkiye'nin kredi notu yine düşürüldü

Fitch Ratings, Türkiye’nin kredi notunu 'BB'den 'BB-'ye düşürdü, not görünümünü olası indirimler için 'negatif' olarak belirledi

Türkiye'nin kredi notu yine düşürüldü

Fitch Ratings, Türkiye’nin kredi notunu 'BB'den 'BB-'ye düşürdü, not görünümünü olası indirimler için 'negatif' olarak belirledi.

Notun değiştirilmesine dair anahtar değişkenlerden birinin Merkez Bankası’ndaki yönetim değişikliği olduğuna dikkat çeken Fitch Ratings, “MB Başkanı Murat Çetinkaya’nın görevden alınması, yetkililerin büyüme trendinin düşük tutulmasının sürdürülmesine yönelik toleranslarının düşük olduğuna dair kaygıları artırdı” yorumunda bulundu.

Fitch Ratings’ten not kararına dair yapılan açıklamada, trendin altındaki büyüme ile deflasyonun kurum tarafından ekonominin yeniden dengelenmesi ve istikrara kavuşmasıyla ‘uyumlu’ kabul edildiğinin altı çizildi. Fitch’in yayınladığı metinde, Çetinkaya’nın görevden alınmasının aynı zamanda Merkez Bankası’nın kurumsal bağımsızlığı, ekonomi politikasının insicamı ile kredibilitesindeki gerilemenin altını çizdiği yorumunda bulunuldu.

 

Önceki ve Sonraki Haberler