1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Yargıtay'dan çalışan anneleri ilgilendiren kıdem tazminatı kararı

Yargıtay'dan çalışan anneleri ilgilendiren kıdem tazminatı kararı

Yargıtay, çalışan anneleri ilgilendiren önemli bir kara imza attı. Bundan böyle, çalıştığı iş yerinde kreş olmadığı için istifa eden kadın personel kıdem ve ihbar tazminatı alabilecek

Yargıtay'dan çalışan anneleri ilgilendiren kıdem tazminatı kararı

İşverenin kreş açma yükümlülüğünü yerine getirmemesinin işçi tarafından haklı fesih sebebi olduğuna hükmeden Yargıtay, çalışan anneleri ilgilendiren önemli bir kara imza attı. Bundan böyle, çalıştığı iş yerinde kreş olmadığı için istifa eden kadın personel kıdem ve ihbar tazminatı alabilecek.

Binlerce personeli bulunan bir özel bankada çalışan kadın işçi, gebelik ve doğum izni sebebiyle ara verdiği işine dönmek istedi. Genç anne, banka idaresine işyerinde kreş olmadığı için ihtarname çekti. İşini fesheden bankacı kadın, ikinci şoku kıdem ve ihbar tazminatı alamayınca yaşadı. İş Mahkemesi'nin yolunu tutan mağdur anne, kıdem ve ihbar tazminatı alacağını talep etti.

Davanın reddine karar verilirken davacı kadın kararı temyiz etti. Yargıtay 9. Hukuk Dairesi, davacı bankacıyı haklı buldu. Dairenin atıfta bulunduğu yönetmelikte işverenin belediye ve mücâvir alan sınırları içinde bulunan tüm iş yerlerinde, yaşları ve medenî halleri ne olursa olsun, toplam 150'den çok kadın çalışanı olması halinde, 0-6 yaşındaki çocukların bırakılması, bakımı ve emziren çalışanların çocuklarını emzirmeleri için işveren tarafından, çalışma yerlerinden ayrı ve iş yerine yakın belirli şartları taşıyan bir yurdun kurulmasının mecburi olduğu belirtiliyor.


Önceki ve Sonraki Haberler