1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Yılbaşı alışverişinde siber dolandırıcılara dikkat

Yılbaşı alışverişinde siber dolandırıcılara dikkat

Yılbaşı alışverişinde siber dolandırıcılara dikkat

Yılbaşı alışverişinde siber dolandırıcılara dikkat

Yılbaşı hediyeleri için online alışveriş yapmak AVM’lerdeki kalabalıkla mücadele etmekten daha kolaydır. Ancak aynı zamanda kişisel bilgilerinizi ele geçirmeyi amaçlayan siber suçlular için de büyük bir fırsattır. Yapılan bir araştırma, yılbaşı alışverişlerinin yoğunlaştığı yılın son iki ayında siber dolandırıcılık girişimlerinin, yılın geri kalanına göre %14 arttığını gösteriyor. Dünyada 500 milyondan fazla kullanıcıyı koruyan Bitdefender Antivirüs, bilgisayar ve akıllı telefonlar ile güvenli yılbaşı alışverişi için 10 önemli ipucu paylaşıyor.

2019’u karşılamaya sayılı günler kala, sevdiklerine yılbaşı hediyesi almak isteyenler online alışveriş sitelerini her zamankinden daha çok ziyaret etmeye başlıyor. Yoğun yılbaşı kampanyaları ve uygun fiyatlı hediye arayışı, kullanıcıların zaman zaman güvensiz siteleri ziyaret etmelerine de sebep oluyor. Yapılan bir araştırmaya göre, Black Friday, Cyber Monday ve yılbaşı alışverişlerinin yoğun olarak yapıldığı yılın son iki ayında siber dolandırıcılık girişimlerinin, yılın geri kalanına göre ortalama %14, geçen yılın son iki ayına göre ise %17 arttığı görülüyor. Black Friday ile ilgili 4 bin uygulamanın %5’inden fazlasının kötü niyetli yazılım içerdiğinin ortaya çıkması ise online yılbaşı alışverişindeki riskler için adeta alarm veriyor.

Kendinizi siber dolandırıcılardan korumak ve yılbaşı alışverişinizin kabusa dönüşmesini engellemek için birkaç basit yol var. Dünyada 500 milyondan fazla kullanıcıyı koruyan Bitdefender Antivirüs, kredi kartı ve hesap bilgilerini ele geçirmek için özel günleri fırsat bilen siber dolandırıcılara karşı kullanıcıları uyararak bilgisayar ve akıllı telefonlar ile güvenli online yılbaşı alışverişi için 10 önemli ipucu paylaşıyor.

Haberin Devamı 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 
Önceki ve Sonraki Haberler