1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. 1.5 milyon çalışana ek gösterge gelecek

1.5 milyon çalışana ek gösterge gelecek

Cumhurbaşkanı Erdoğan, dün seçim beyannamesinin açıklandığı toplantıda öğretmen, polis, hemşire ve din görevlilerinin emekli maaşını artıracak 3600 ek gösterge ile ilgili açıklamada bulundu

1.5 milyon çalışana ek gösterge gelecek

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, AK Parti’nin milletvekili adaylarının tanıtıldığı toplantıda, seçim beyannamesini de açıkladı. Erdoğan toplantıda yaklaşık 1.5 milyon çalışanı ilgilendiren gösterge artışını şu sözlerle açıkladı: “Polis, öğretmen, hemşire ve din görevlilerimize bir müjde vermek istiyorum. Polislerimizin, öğretmenlerimizin, hemşirelerimizin, din görevlilerimizin ve diğer idarecilerimizin emeklilik ek göstergelerini 3600’e çıkaracağız. Buradaki adaletsizliği inşallah gidermiş oluyoruz. Böylece ülkeleri ve milletleri için fedakârca çalışan bu kamu görevlilerimizin emekliliklerinde de verdikleri hizmetlerin karşılığını alabilmelerini temin ediyoruz.” Cumhurbaşkanı Erdoğan ayrıca hedeflerinin günlük 4.3 doların altında bir harcama ile yaşamak zorunda kalan kimse bırakmamak olduğunu da belirtti.

İşsizlik sigortası yeniden düzenlenecek

Beyannameye göre, uzun süreli işsizlik nedenleri araştırılarak işe dönüş hızlandırılacak, yenilikçi programlar uygulamaya konulacak. Mesleki yeterlilik belgeli nitelikli işgücü sayısı 1 milyona çıkacak. İstihdam teşviklerinin ilave istihdama katkısı değerlendirilerek teşvikleri özel politika gerektiren grupların istihdamı ve sektörel ihtiyaçları önceleyecek şekilde tasarlanacak. İşsizlik sigortası, daha fazla sosyal koruma sağlayacak şekilde yeniden düzenlenecek. Sosyal yardımdan yararlananlar açık işlere yönlendirilecek.

Kapsamda kaç kişi var?

247 bin polis

925 bin öğretmen

200 bin hemşire

144 bin din görevlisi

>> EMEKLİ MAAŞLARI VE İKRAMİYELER NE KADAR ARTACAK

 

Önceki ve Sonraki Haberler