1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Ağaoğlu: Sigortası olmayanlar belediyelere başvurabilir

Ağaoğlu: Sigortası olmayanlar belediyelere başvurabilir

İstanbul'da dün akşam saatlerinde başlayan dolu yağışı ve fırtına nedeniyle yüzlerce otomobil büyük zarar gördü

Ağaoğlu: Sigortası olmayanlar belediyelere başvurabilir

İstanbul'da dün akşam saatlerinde başlayan dolu yağışı ve fırtına nedeniyle yüzlerce otomobil büyük zarar gördü.

İstanbul'da dün yaşanan beklenmedik yoğunlukta ve dakikalarca süren dolu yağışı gerek trafikte bulunan gerek park halindeki otomobillerin camlarını kırdı, kaportalarında büyük hasara yol açtı. Bu sabah zarar gören araç sahipleri otomobillerinin tamiri için Maslak Oto Sanayii'de sıraya girdi. Bazı araçlarda hasar 10 bin TL'yi buluyor. Maslak Oto Sanayii'de otomobil camları tükenirken araç sahiplerine gelecek haftaya gün veriliyor. Doğal afet sonrasında meydana gelen hasarları kasko karşılıyor ancak trafik sigortası karşılamıyor. 

Poliçeleri dikkatle inceleyin

Tüketici Başvuru Merkezi Onursal Başkanı Aydın Ağaoğlu konu ile ilgili yaptığı açıklamada “Kasko sigortası olan araç sahipleri sigorta poliçelerini dikkatle incelesinler. Yağmur, dolu fırtına sel gibi durumlarda teminat verilip verilmediğini tespit ettikten sonra zaman geçirmeden yazılı şekilde sigorta acente veya şirketlerine durumu belgeleri ile iletmelidirler. Trafik sigorta poliçeleri bu hasarı kapsamaz. Ayrıca, konut ve işyerlerinde hasar meydana gelen kişilerin durumu fotoğraflayıp mümkünse tutanakla desteklemek sureti ile belgelendirdikten sonra sigorta şirketlerine başvurmalıdırlar. Ancak muafiyetler bölümüne dikkat edip ona göre hareket etsinler. Benim meskenimde pencerelerdeki sineklikler yırtılmış ve yaklaşık 600 liralık hasar ortaya çıkmış. Bugüne kadar hiç dikkat etmediğim sigorta poliçeme baktığımızı 500 liralık muafiyet olduğunu gördüm. Dolayısı ile sigortadan alacağım 100 lira için hasarsızlık indirimimi kaybetmemek için cebimden karşılayacağım” şeklinde konuştu.

Sigortası olmayanlar ne yapabilir

Aydın Ağaoğlu, açıklamasının devamında ise “Sigortası olmayan, araç sahipleri ile ruhsatlı yapılarda oturanlar ise zarar durumunu belgeleyip, bağlı bulundukları belediyelere başvurabilirler. Çünkü önceden meteoroloji tarafından bildirilmiş olan bu fırtına doğal afet sayılamaz. Belediyeler gerekli önlemleri almak, kentlerin altyapısını toplumun gereksinimlerine uygun hale getirmek zorundadırlar. Bu nedenle ‘Hizmet Kusuru’ nedeniyle haklarında soruşturma da yapılabilir” dedi.(cnntürk)

Önceki ve Sonraki Haberler