1. HABERLER

  2. ŞİRKETLER

  3. Aksigorta prim üretimini yüzde 15 artırdı

Aksigorta prim üretimini yüzde 15 artırdı

Aksigorta’nın 2017 yılı ilk yarı finansal sonuçları açıklandı.

Aksigorta prim üretimini yüzde 15 artırdı

Aksigorta’nın 2017 yılı ilk yarı finansal sonuçları açıklandı.

2016’da 1,9 Milyar TL primle, üretimini geçen yıla göre yüzde 17 artıran Aksigorta, yılın ilk yarısında da 1.118 Milyon TL prim üretti. Ocak – Haziran 2017 döneminde, geçen yılın aynı dönemine göre hayat dışı sigorta sektörü yüzde 7 büyürken, Aksigorta prim üretimini yüzde 15 artırdı.

Aksigorta, Motor branşlarında hedefine ulaşırken, Yangın, Genel Zararlar, Nakliyat ve Sağlık branşlarında sektörün üzerinde büyüdü.

Yılın ikinci çeyreğinde de ürün portföyünü daha karlı bir dengeye oturtmaya devam eden Aksigorta, oto dışı branşların portföyü içindeki payını yüzde 52’ye yükseltti. Teknik karlılığı, 77 milyon TL seviyesinde sonuçlanan Aksigorta’nın sigortacılıktaki teknik karlılık göstergesi olan bileşik rasyosu, geçen senenin aynı dönemine göre 14 puan iyileşerek, yüzde 98 seviyesinde gerçekleşti. Yüzde 68 seviyesinde gerçekleşen hasar prim oranındaki 12 puanlık iyileşme, bu gelişmede en büyük katkıyı sağladı. Geçen senenin aynı dönemine göre yüzde 556’nın üzerinde bir artışla, 59 milyon TL dönem karı elde eden Aksigorta, stratejik büyüme alanı olarak belirlediği banka kanalında; öncelik verdiği Ferdi Kaza, Nakliyat ve Sağlık branşlarında sektörün üzerinde büyüme göstererek başarılı bir performans sergiledi. Aksigorta, Haziran sonu itibarıyla özsermaye karlılık oranını %25 seviyesine taşıdı. Uluslararası Finansal Raporlama Standartları (UFRS) bazında hazırlanan finansal tablolara göre ise Aksigorta net karı 74 milyon TL’ye ulaştı. Yatırım portföyü büyüklüğü 1.3 milyar TL’ye ulaşan Aksigorta, bilançosuyla sektörde ayrışmaya devam etti.

Hayata geçirdikleri pek çok yeni ve yaratıcı ürün ve uygulamaları ile tüm stratejilerini müşterilerini daha fazla odağa alarak geliştirdiklerini belirten Aksigorta Genel Müdürü Uğur Gülen, şunları söyledi:

“Karlılığı yakalamış, sermayesi güçlü, finansalları ve bilançoları son derece şeffaf bir şirket olarak 2017’nin geri kalan döneminde de dengeli bir portföy yaratmaya, sektörün üzerinde büyüyerek pazar payımızı korumaya, banka kanalında ivmelenmeye, acente kanalımızın portföy karlılığını iyileştirmeye, dönüşüm projelerimizi sürdürmeye, müşteri odaklı hizmet anlayışımız doğrultusunda dijital dönüşüme ve inovasyona yatırım yapmaya ve piyasa değerimiz ile hisse performansımızı yükseltmeye devam edeceğiz.”

Önceki ve Sonraki Haberler