1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Almanya'da engellilerin taksi ücretini sigorta ödeyecek

Almanya'da engellilerin taksi ücretini sigorta ödeyecek

Almanya Federal Sağlık Bakanlığı, üzerinde çalıştığı tasarıyla bakıma muhtaç ve engellilerin doktor onayı olmadan taksilere ücretsiz binmelerini sağlamayı hedefliyor

Almanya'da engellilerin taksi ücretini sigorta ödeyecek

Almanya Federal Sağlık Bakanlığı, üzerinde çalıştığı tasarıyla bakıma muhtaç ve engellilerin doktor onayı olmadan taksilere ücretsiz binmelerini sağlamayı hedefliyor.

Bakanlıktan yapılan açıklamaya göre, üç, dört ve beşinci derecede bakıma muhtaç olanlar ile görme engelliler ve ağır şekilde yürüme zorluğu çekenlerin doktor muayenesine veya fizik tedaviye giderken bindikleri taksi ücretini, sigorta karşılayacak. Yürürlükte olan uygulamaya göre bu durumdaki kişilerin taksi ücretinin sigortalar tarafından karşılanabilmesi için taksiye binmeden önce doktordan yazılı onay alınması zorunlu. Bakanlık sıkıntılara yol açan bu zorunluluğa son vermek istiyor. Tasarı yasalaşırsa hem bakıma muhtaç olanlar hem de yakınları için büyük kolaylık sağlanacak.(Hürriyet)

Federal Sağlık Bakanı Jens Spahn, yaptığı açıklamada, bakıma muhtaç olanların ancak yakın aile fertlerinin yardımıyla sorunlarının giderilebileceğine işaret ederken, “Yakınların desteği olmadan ihtiyaç sahiplerine yardım etmek çok zor. Bu yüzden tasarıda bakıma ihtiyacı olanların yakınları da göz önünde tutuluyor. Tasarının yasalaşıp 2019’da yürürlüğe girmesi planlanıyor” dedi.

Etiketler : ,
Önceki ve Sonraki Haberler