1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. AM Best: Katalonya anlaşmazlığı İspanyol sigortacıları sarsıyor

AM Best: Katalonya anlaşmazlığı İspanyol sigortacıları sarsıyor

AM Best’e göre Katalonya’nın gerçekleştirdiği bağımsızlık referandumu ve sonrasında yaşanan olayların sebep olduğu siyasi belirsizlikler İspanyol sigortacıları sarsıyor

AM Best: Katalonya anlaşmazlığı İspanyol sigortacıları sarsıyor

AM Best’e göre Katalonya’nın gerçekleştirdiği bağımsızlık referandumu ve sonrasında yaşanan olayların sebep olduğu siyasi belirsizlikler, İspanyol sigorta ve reasürans şirketlerinin yatırım portföylerinde buharlaşma ve geleceklerine dair soru işaretlerine yol açtı.

1 Ekim'de gerçekleştirilen referandum sonrasında Katalonya’nın İspanya’dan bağımsızlığı alıp almayacağı bir soru işareti olarak varlığını sürdürüyor. AM Best'in yayınladığı raporda, İspanyol sigorta ve reasürans şirketlerin tahvil piyasasındaki kaybını bir sorun olarak dile getirildi.

Finansal analizci Hessica Botellho’ya göre bir çok şirketin elindeki yatırım portföyü İspanya'nın egemen ve üniter yapısına göre alınan sabit gelirli tahvillerden oluşmakta. Hayat sigortası pazarlayan şirketler, mevcut belirsizlikten en çok etkilenecek şirketler gibi gözükmekte.

Araştırmaya göre sigortacıların endişelerinin ilk sırasında müşterileri ve hissedarları için bir güven ortamı oluşturmak geliyor. Bu nedenle birçok banka, sigorta ve reasürans şirketi şimdiden merkezlerini aralarında Madrid, Alicante ve Balear Adaları gibi siyasi, ekonomik ve hukuki olarak daha güvenli yerlere taşıma planlarını dile getirmeye başladı.

Önceki ve Sonraki Haberler