1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Kaliforniya yangınlarının kayıp riski çok yüksek

Kaliforniya yangınlarının kayıp riski çok yüksek

Derecelendirme kuruluşu Moody's, Kaliforniya'da meydana gelen orman yangınlarının sanayide 4.6 milyar doların üzerinde kayıp riski ortaya çıkardığını açıkladı

Kaliforniya yangınlarının kayıp riski çok yüksek

Derecelendirme kuruluşu Moody's, Kaliforniya'da meydana gelen orman yangınlarının sanayide 4.6 milyar doların üzerinde kayıp riski ortaya çıkardığını açıkladı.

Moody's, CoreLogic'e göre, Napa ve Santa Rosa metropol alanlarında yangın riskiyle karşı karşıya olan 172 binden  fazla konutun rekonstrüksiyon maliyeti 65 milyar doları aştı.

Moody's açıklamasında bölgede faaliyet gösteren bazı reasürans şirketlerinin kota paylaşımı, risk ya da toplu sigorta sözleşmelerinde muhtemelen kayıp yaşayacaklarını belirtti. Bu durum bazı sigortacıların ilave reasürans satın almalarına neden olabilir.

Yaşanan felaket büyük olasılıkla Kaliforniya'lı ev sahipleri ve ticari mülk sigortacılarını, orman yangın riskini azaltmak için daha fazla adım atmaya yöneltecek.

Orman ve Yangın Önleme Kurumu (CAL FIRE) Kaliforniya Departmanlığı'na göre, orman yangınları 40 kişinin ölümüne neden oldu, 5 bin 700 ev ve ticari yapı yangın sonucu tahrip oldu.

Kaliforniya'da yaşanan orman yangınları, 2017 yılını tehlikede rekor bir yıl haline getirirken, Sigorta Enformasyon Enstitüsüne göre 6 Ekim'e kadar ülke çapında 8,5 milyon dönümlük kayıp kaydedildi. Bu durum son on yılın en yüksek kaybı olarak kaydedildi.

Felaket modelleme şirketi RMS de Kaliforniya yangınları için 3-6 milyar dolarlık bir ön sigortalı zarar tahmini yayınladı ve özellikle şarap endüstrisi için iş kesintisi konusunda belirsizlik olduğunu söyledi.

 

Önceki ve Sonraki Haberler