1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. BES 20. yılına daha güçlü girecek

BES 20. yılına daha güçlü girecek

14 milyon katılımcıya ve 350 milyar TL seviyesinde bir büyüklüğe ulaşan BES ekosistemi Fon Çalıştayı’nda ele alındı. Hazine ve Maliye Bakan Yardımcısı Murat Zaman "Atılan adımlarla BES 20. yılına çok daha güçlü girecek" dedi.

BES 20. yılına daha güçlü girecek

Sigortacılık ve Özel Emeklilik Düzenleme ve Denetleme Kurumu (SEDDK) ev sahipliğinde 17 Eylül Cumartesi günü İstanbul’da gerçekleşen Fon Çalıştayı’na, Türkiye’de 20. yılını doldurmaya hazırlanan Bireysel Emeklilik Sistemi’nin (BES) finansal aktör ve paydaşları katıldı.

Hazine ve Maliye Bakan Yardımcısı Murat Zaman’ın başkanlığını yürüttüğü ve Sermaye Piyasası Kurulu (SPK), Türkiye Sigorta ve Reasürans Şirketleri Birliği (TSB), Türkiye Sermaye Piyasaları Birliği (TSPB) ve Emeklilik Gözetim Merkezi’nin (EGM) üst düzey yöneticileri ile sektör temsilcilerinin hazır bulunduğu çalıştayda 382 emeklilik yatırım fonunun bulunduğu BES ekosisteminin geliştirilmesine yönelik öneriler masaya yatırıldı.

Toplantıda konuşan Hazine ve Maliye Bakan Yardımcısı Murat Zaman, yaklaşık 20 yıllık süreçte kilometre taşı sayılacak kararların hayata geçtiğini belirterek, “ Portföy yönetim şirketlerinin sayısı rekabet açısından önem taşımakla birlikte, performansın ölçülmesi, ücretlendirilmenin gözden geçirilmesi, risk yönetiminin kurum içi yapılması, başta araştırma birimleri olmak üzere tüm organizasyonun güçlendirilmesi gibi yapısal konularda alınacak kararlar, sistemin büyüme yolculuğunda fayda sağlayacaktır.” dedi.

"BES TL tasarrufların artırılmasında kilit rolde"

Sistemin tabana yayılması ve hacmin artması için başarılı fon yönetimi ile istikrarlı getiriye vurgu yapan Murat Zaman, “Türkiye Ekonomi Modeli’nin en önemli amaçlarından biri olan TL tasarrufların artırılması konusunda bireysel emeklilik sistemi kilit rol oynayacaktır. Sistemi daha iyi bir noktaya taşımak için hep birlikte elimizden gelenin en iyisini yapmamız BES’in arzu edilen büyüklüklere ulaşması bakımından büyük önem arz etmektedir. Atılan adımlarla BES 20. yılına çok daha güçlü girecek ” diye konuştu.

 

Etiketler : ,
Önceki ve Sonraki Haberler