1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. 'BES’e işverenler de katkı yapmalı'

'BES’e işverenler de katkı yapmalı'

Allianz Yaşam Emeklilik ve Allianz Hayat ve Emeklilik Genel Müdürü Taylan Türkölmez, Bes'te tüm dünyada işveren katkısının bulunduğunu, otomatik katılıma tüm toplumun ilgili paydaşlarının sahip çıkması gerektiğini söyledi

'BES’e işverenler de katkı yapmalı'

Allianz Yaşam Emeklilik ve Allianz Hayat ve Emeklilik Genel Müdürü, Emeklilik Gözetim Merkezi (EGM) Başkanı Taylan Türkölmez, Bireysel Emeklilik Sistemi’ne (BES) otomatik katılımın çok doğru bir uygulama olduğunu belirterek, tüm dünyada işveren katkısının bulunduğunu, otomatik katılıma tüm toplumun ilgili paydaşlarının sahip çıkması gerektiğini söyledi.

Türkiye Sermaye Piyasaları Birliği’nce (TSPB) düzenlenen Türkiye Sermaye Piyasaları Kongresi’nde konuşan Türkölmez, şunları söyledi: “Türkiye’de 2014-2016 döneminde yapılmış hayat tabloları diyor ki, erkekler 75 yaşına kadar, kadınlar 81 yaşına kadar yaşayacak. Bugün OECD ülkelerinin toplam BES varlıkları 45 trilyon dolara ulaşmış durumda. Bunun yaklaşık 30 trilyon doları BES fonlarında birikmiş. Eğer onlar bir refah yaşıyorsa o refah 1900’lü yıllarda başlattıkları bireysel emeklilik sistemleriyle sağlanmış. Biz, ne gerek var ileriye dönük plan yapmaya diyebiliriz ama eğer 50 yıl sonra rahat etmek istiyorsak bugünden bu reformu yaratmalıyız.”(Hürriyet)


Önceki ve Sonraki Haberler