1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Brexit müzakerelerinden yine sonuç çıkmadı

Brexit müzakerelerinden yine sonuç çıkmadı

AB Komisyonu Başkanı Juncker, Birleşik Krallık Başbakanı May arasında yapılan görüşmede anlaşmaya yine varılamadı

Brexit müzakerelerinden yine sonuç çıkmadı

AB Komisyonu Başkanı Juncker, Birleşik Krallık Başbakanı May arasında yapılan görüşmede anlaşmaya yine varılamadı.

Avrupa Birliği (AB) Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker, Birleşik Krallık'la yapılan Brexit müzakerelerinde "tam bir anlaşmaya varamadıklarını" söyledi.

Juncker ve İngiltere Başbakanı Theresa May, tıkanan Brexit müzakereleri için Brüksel'de bir araya geldi. Yaklaşık 3 saat süren görüşmenin ardından ikili, gazetecilere kısa bir açıklamada bulundu.

Yapıcı bir görüşme gerçekleştirdiklerini kaydeden Jean-Claude Juncker, "Çabalarımıza, bizim ve ekiplerimizin geriye kalan sorunlar konusunda geçen sürede kaydettiği önemli ilerlemeye rağmen tam bir anlaşmaya varmak mümkün olmadı" dedi.

Geriye 2-3 konunun kaldığını belirten Juncker, yine de gelecek hafta yapılacak AB Liderler Zirvesi öncesinde ayrılık anlaşmasında yeterli bir ilerleme sağlanabileceğini ifade etti.

'Farklılıklarımız devam ediyor'

May ise her iki tarafın iyi niyetle çalıştığını, zorlu müzakereler gerçekleştirdiklerini belirterek, "Çok ilerleme kaydedildi. Pek çok konuda ortak bir anlayış var" şeklinde konuştu.

Beraber ilerleme kaydetmek istediklerini vurgulayan Theresa May, "Ancak birkaç konuyla ilgili daha fazla müzakere ve danışma gerektiren bazı farklılıklarımız devam ediyor. Hafta sonundan önce yeniden bir araya geleceğiz. Bunu (müzakereleri) olumlu sonuçlandıracağımıza ben de eminim" diye konuştu.(Sputnik)

 

Önceki ve Sonraki Haberler