1. HABERLER

 2. GÜNDEM

 3. Cantürk: Sigorta devleri InsurTech firmalara dönüşüyor

Cantürk: Sigorta devleri InsurTech firmalara dönüşüyor

KPMG Türkiye Bilgi Sistemleri Risk Yönetimi Bölüm Başkanı, Finansal Hizmetler Sektör Lideri ve Şirket Ortağı Sinem Cantürk, 2017 yılında InsurTech alanındaki yatırımların ivme kazandığını söyledi

Cantürk: Sigorta devleri InsurTech firmalara dönüşüyor

KPMG Türkiye Bilgi Sistemleri Risk Yönetimi Bölüm Başkanı, Finansal Hizmetler Sektör Lideri ve Şirket Ortağı Sinem Cantürk, 2017 yılında InsurTech alanındaki yatırımların ivme kazandığını söyledi.

Cantürk, “Birçok güçlü ve yeni trend sigortacılık sektörünü şekillendirmeye devam ediyor. Sigortacılık devleri, geleneksel yöntemleri bırakarak InsurTech firmalarına dönüşmeye başlıyor” dedi.

KPMG’nin InsurTech alanında yaptığı küresel araştırmalar hakkında bilgi veren Cantürk, “Toplum, Fintech kavramını benimsenmiş durumda, ancak geçtiğimiz yıldan itibaren ‘InsurTech’ terimi de sıkça karşımıza çıkmaya başladı. Son 3 yılda, ilk 100 Fintech firması sıralamasına baktığımızda, sigortacılık girişimlerinin neredeyse iki katına çıktığını görüyoruz” dedi.

Trend 2017’de devam edecek

Birçok sigortacılık devinin, geleneksel yöntemleri bırakarak daha çevik ve hızlı büyüyen InsurTech firmalarına dönüşeceğini belirten Cantürk, “KPMG’nin yaptığı araştırmalar gösteriyor ki, sigortacılık firmaları 2017’de InsurTech firmalarıyla ortaklık etme yolunda kaynaklarını ciddi boyutta kullanacak” diye konuştu. Cantürk, yatırımların yoğunlaşacağı trendleri şöyle sıraladı:

 • Özellikle ticari alanlar ve reasüransta blockchain,
 • Firmaların tazminat aşamaları öncesi kullandıkları yazışma robotları, karar destek sistemleri ve sanal müşteri temsilcileri kapsamında yapay zeka kullanımı
 • Dünyanın giderek birbirine daha bağlı hale gelmesi ile sigortacılığın interneti
 • Teknoloji destekli siber sigortacılık çözümleri ve hizmetleri

Sinem Cantürk, bu dönüşümün birçok alanı etkileyeceğini, yalnızca firmaların değil, teknoloji işgücünün de geleneksel sigortacılık sektörüne yöneleceğini belirtti. Cantürk, şunları söyledi:

“Mevcut durum itibariyle sigortacılık yönetiminde finans, sigorta, risk ve aktüerya uzmanları yer alırken, teknoloji uzmanları genellikle daha alt pozisyondalar. 2016 yılında bu durumu değiştirmek için teknoloji bazlı yeni roller (CDO, CTO, vb.) üretildi ve sektör dışından yetenekler sigorta şirketlerinin bünyelerine katıldı, bu trendin 2017’de hızlanarak devam etmesini bekliyoruz.”

InsurTech Türkiye’de de büyüyor

InsurTech’in tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de adından söz ettirmeye başladığını ifade eden Cantürk, sigortacılık firmalarının daha geniş kitlelere ulaşması, daha uygun fiyatlı ürünlerin ve hizmetlerin pazarlanmasının InsurTech yaklaşımı ile mümkün olabileceğini belirtti. Geçtiğimiz yıllarda InsurTech’in, Fintech gölgesinde gelişen bir yan dal olduğunu hatırlatan Cantürk, 2017 yılında InsurTech alanındaki girişimlerin ivme kazandığını söyledi.

Blockchain dönüşümü hızlandırıyor

KPMG’nin yaptığı araştırmalara göre, ‘blockchain’ kavramının giderek büyüdüğünü gözlediklerini vurgulayan Cantürk, sigortacılık sektörünün de bu pastadan pay almaya başladığını kaydetti. “Büyük sigortacılık firmaları bu alanda yatırım yapıyor, konsorsiyumlar kuruluyor ve yatırımcılar sermayelerini bu alana aktarıyor. Henüz sürecin başlarında olmamıza rağmen, blockchain teknolojilerinin endüstri için önemli ticari ve ekonomik değer yaratacağı aşikar” diyen Cantürk, ‘blockchain’in sigortacılara yarar sağlayacağı başlıkları şöyle özetledi:

 • Daha verimli süreçler
 • Gelişmiş fiyatlandırma ve risk yönetimi
 • Daha güçlü tazminat deneyimi ile güven artışı
 • Daha geniş kitlelere hizmet
 • Yeni sigorta ürünleri ve hizmetlerine ilişkin talepler
 • Yeni ‘akıllı’ sözleşme modelleri

Önceki ve Sonraki Haberler