1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Doğal afetlerin 2017 ilk yarı yıl bilançosu açıklandı

Doğal afetlerin 2017 ilk yarı yıl bilançosu açıklandı

2017 yılının ilk yarısında doğal afetlerden kaynaklanan küresel ekonomik zararın 53 milyar ABD dolar olduğu tahmin edildi

Doğal afetlerin 2017 ilk yarı yıl bilançosu açıklandı

Aon Benfield'ın felaket model geliştirme ekibi olan Impact Forecasting, 2017 yılının ilk yarısı için doğal afetler raporunu yayımladı. Rapor 2017 yılının ilk yarısında doğal afetlerden kaynaklanan ekonomik kayıpların küresel olarak ne kadar gerçekleştiğini ortaya koydu.

"Global Failast Recap 2017 İlk Yarı" raporuna göre, yılın ilk altı ayında doğal afetlerden kaynaklanan küresel ekonomik zararın 53 milyar ABD dolar olduğu tahmin edildi. Bu rakam 122 milyar dolarlık 10 yıllık ortalamadan % 56 daha düşük olarak kaydedildi.

Sigortalı kayıplarda ise ön tahminler 22 milyar ABD dolarına, yani 10 yıllık ortalama 34 milyar ABD dolarına göre % 35 daha düşük seviyelere geriledi. 17 milyar ABD doları üzerinde gerçekleşen sigorta kayıplarının büyük bölümü şiddetli konveks fırtınalar (SCS), nedeniyle meydana geldi.

Rapora göre SCS'nin tehlikesi, ekonomik temelde (yaklaşık 26 milyar dolar) en yüksek felaket türü oldu ve toplam tutarın % 48'ini oluşturdu. Kayıpların büyük bir kısmı ABD'de yaşandı.

Rapora göre, doğal afetler sonucunda en az 2.782 yılın ilk yarısında hayatını kaybetti. Bu rakam 1986'dan bu yana en düşük rakam olarak kaydedildi. Doğal afetler arasında en çok can kaybı 1,806 kişiyle sel felaketi sonucunda yaşandı.

Etki Tahmin Direktörü ve meteorolog Steve Bowen, 2017 yılının ilk altı ayında gerçekleşen doğal afet olaylarından kaynaklanan parasal harcamaların hükümetler ve dünyadaki sigorta sektörü için zorluklara neden olduğunu söyledi.

Önceki ve Sonraki Haberler