1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Çin'de sigortacılara sıkı denetim

Çin'de sigortacılara sıkı denetim

Çin Sigorta Düzenleme Kurumu varlık yönetimi yükümlülüğü konusunda devreye giriyor

Çin'de sigortacılara sıkı denetim

Çin Sigorta Düzenleme Kurumu varlık yönetimi yükümlülüğü konusunda devreye giriyor.

Çin Sigorta Düzenleme Komisyonu (CIRC/ÇSDK) hükümetin sistematik bir mali kriz riskini önlemek adına sigortacılık sektöründeki riskli faaliyetlerle mücadele kampanyasını desteklemek adına sigortacıların varlık yönetimi sorumluluklarını daha sıkı denetleyeceğini açıkladı.

Cuma günü CIRC tarafından yayınlanan bildiriye göre ülkenin sigortacılık sektörü değişken yatırım gelirleri ve sabit yükümlülük giderleri arasındaki “büyük çatışmadan” kaynaklanan bir varlık  ve yükümlülük eşleştirme sorunu yaşamakta. 

Bu duruma ilaveten bazı sigortacılar agresif yatırımlar ve işletme stratejileri eksikliği nedeniyle uygun bir kurumsal yönetimime sahip değiller bu da onları çeşitli risklere ve nakit sıkıntısına açık hale getiriyor.

CIRC kurduğu bir komiteyle sigortacıların varlık yönetimi sorumluluğunu yakından denetleyecek. 

Eğer bir sigorta şirketi varlık yönetimi sorumluluğu konusunda zayıf bir karne verirse komite şirketin yatırım düzeyini sınırlayıp kısa dönem satışlarını engelleyecek. Borç ödeyebilme kapasite seviyesi de arttırılacak. Diğer taraftan iyi performans gösteren şirketler yeni ürünler ve yatırım poliçeleriyle ödüllendirilecekler.

Etiketler : , ,
Önceki ve Sonraki Haberler