1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Fitch’den Türk sigorta sektörüne uyarı

Fitch’den Türk sigorta sektörüne uyarı

Fitch, yayınladığı raporda Türk hayat dışı sigorta sektörünün sermaye yeterlilik oranının zayıflamaya devam edeceğini savundu.

Fitch’den Türk sigorta sektörüne uyarı

Kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings, Türk hayat dışı sigorta sektörünün prim tavanı uygulamasının ve artan enflasyonun etkisiyle bu yıl yeniden zarara dönmesinin muhtemel olduğunu açıkladı.

Fitch, yayınladığı raporda Türk hayat dışı sigorta sektörünün sermaye yeterlilik oranının zayıflamaya devam edeceğini savunurken, özellikle ana ortak desteğine bel bağlayamayan küçük yerel sigorta şirketlerinin en çok etkilenenler olacağını vurguladı.

Motorlu taşıtlar zorunlu trafik sigortası için nisan ayında yürürlüğe giren prim tavanı uygulamasını eleştiren Fitch, uygulmanın son birkaç yılda keskin artış gösteren ortalama prim miktarını yüzde 30 civarında azatacağını belirtti.

Fitch, zorunlu trafik sigortası için getirilen prim tavanı sonrasında bu sigorta alanının kârlı olmaktan çıkacağını ve bun bağlı olarak sektörün 2016’daki performansının büyük ölçüde terse dönebileceğini ifade etti.

Fitch, 2015’de prim tavanı uygulamasının zorunlu trafik sigortası yapan hayat dışı sigorta şirketlerindein karlarında 600 milyon TL kayba yol açtığını hatırlattı.

Fitch, artan enflasyon, TL’de değer kaybının da karlılık üzerindeki baskıda rol oynadığını ifade etti.

Önceki ve Sonraki Haberler