1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Kasko ve trafik sigortası primleri geriliyor

Kasko ve trafik sigortası primleri geriliyor

Yılbaşında 1.337 TL olan ortalama trafik sigortası primleri kasım itibariyle 795 TL’ye  2.148 TL olan ortalama kasko primleri ise 1.884 TL’ye düştü.

Kasko ve trafik sigortası primleri geriliyor

Sigortam.net Kasko ve Trafik Sigortası Endeksi Kasım ayı verilerine göre ocak ayından bu yana trafik sigortası primleri 41 puan düşüş kaydetti.  Aynı dönemde ortalama kasko primlerindeki gerileme ise 12 puan oldu.

Sigortam.net, kasko ve trafik sigortası primlerindeki değişimi ortaya koyan Kasko ve Trafik Sigortası Endeksi’nin kasım ayı verilerini açıkladı. 

Otomobillere sunulan tekliflerin ağırlıklı ortalamasını gösteren endekse göre, 2017 başında baz 100 olan kasko sigortası endeksi kasım ayında 12 puan kaybederek 88’e geriledi. Trafik sigortasında ise yılbaşında 100 olan endeks 41 puan gerileyerek ekim ayında 59 oldu. 

Böylece yılbaşında 1.337 TL olan ortalama trafik sigortası primleri kasım itibariyle 795 TL’ye  2.148 TL olan ortalama kasko primleri ise 1.884 TL’ye düştü.

Sigortam.net CEO’su Tahsin Gürdoğan, endeks sonuçlarına ilişkin değerlendirmesinde, “Sigortam.net olarak otomobil sigortalarına yönelik endeks çalışmamızla araç sahiplerinin otomobil sigortalarındaki trendi yakından izlemesini kolaylaştırmayı sürdürüyoruz. 

Kasko ve Trafik Sigortası Endeksi’nin kasım sonuçları nisan ayında uygulamaya giren tavan fiyat uygulamasıyla yaşanan sert düşüşün ardından primlerin yatay seyrini sürdürdüğünü gösteriyor. Ocak ayından bu yana 41 puan gerileyen trafik sigortası endeksi, ekim ayına göre 1 puan artış gösterdi. 

Böylece ekim ayında 781,9 TL olan trafik sigortası prim ortalaması, kasım ayında 795 TL’ye çıktı. Kasko primlerinde yılbaşından bu yana 12 puanlık düşüş yaşanırken, aylık bazda 1 puanlık gerileme oldu. Ekim ayında 1.922 TL olan ortalama kasko prim miktarı, kasım ayında 1.885 TL olarak gerçekleşti. Bu genel olarak yatay seyrin yılbaşına kadar sürmesini bekliyoruz,” diye konuştu.

 

Önceki ve Sonraki Haberler