1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Mehmet Şimşek'ten Otomatik BES açıklaması

Mehmet Şimşek'ten Otomatik BES açıklaması

Ekonomiden Sorumlu Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek NTV canlı yayınında  BES'e otomatik katılım ile ilgili önemli açıklamalarda bulundu

Mehmet Şimşek'ten Otomatik BES açıklaması

Ekonomiden Sorumlu Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek NTV canlı yayınında  BES'e otomatik katılım ile ilgili önemli açıklamalarda bulundu.

Şimşek otomatik katılımda cayma süresinde üzerinde çalıştıklarını ifade ederek sigorta şirketlerinin yeterince çaba göstermediğini söyledi.

Şimşek *Açık söyleyeyim ben buradan, bu kadar cömert emeklilik sistemimiz var. Emeklilik şirketlerimizin yeterince çaba göstermediğini söylesem sanırım makul olur. Bir kere oto katılımda performans güçlü olacak. Niye? Çünkü tedbir aldık. Firmalar gidip çaba harcayıp masraf yapma zorunda değiller. Biz bu kaygıları gözeterek, performansın zayıf olmasını dikkate alarak, global varlıkları nasıl hangi yatırım alanlarına tahsis edeceğiz şeklinde çalılşma yaptık. Mevduatta biliyorsunuz getiriler yüksek. Bir kere net olarak devletin verdiği yüzde 25’e ek olarak orada bir performans olacak. İlaveten geriye kalanı da hazine kağıtlarına, orada da risk düşüktür genelde. Büyük resime baktığımız zaman önümüzdeki dönemde ilginin artacağını düşünüyorum. Niye? Çünkü performansı görecekler.

BES'te 70 milyar liralık birikim var

*Diğer alanda bir başarısızlık değil, başarı var. Biz 2013’te BES’i yeniden yapılandırdık. 6,8 milyon katılımcı var, 70 milyar liralık bir birikim var. Hakkını verin sistem başarılı olmuş. Otomatik katılımda da 2,6 milyon katılımcı var, 775 milyon lira da birikim var. Firmalardan bir miktar daha çaba istiyoruz. Biraz reklam yapsınlar, bu sistemi anlatsınlar.

*Cayma süresinde çalışıyoruz. Belki onu biraz esnetirsek… Bakacağız, çalışıyoruz. Belki vatandaşlar getiriyi görür birikimi görür ve sistemde kalır.

BES'te cayma oranı yüzde 38

*Sistemden çıkanlar yüzde 38. Ayrılanların neredeyse yarısı gönüllü bireysel emekliliği olanlar. İki tane bireysel emeklilik hesabını istemiyorsunuz. Ne yapıyorsunuz? Oto katılımdan çıkıyorsunuz. Biz doğrusu yüzde 10’lar civarında bir cayma bekliyorduk. Orada da demek ki çok iyimsermişiz.

 

Önceki ve Sonraki Haberler