1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Merkez Bankası faiz kararını açıkladı

Merkez Bankası faiz kararını açıkladı

Merkez Bankası bir hafta vadeli repo ihale faiz oranını (politika faizi) yüzde 17,75'te sabit tuttu

Merkez Bankası faiz kararını açıkladı

Merkez Bankası bir hafta vadeli repo ihale faiz oranını (politika faizi) yüzde 17,75'te sabit tuttu,

"SIKI PARA POLİTİKASININ UZUN SÜRE KORUNMASI GEREKEBİLİR" 

Açıklamada sıkı para politikasının uzun bir müddet korunmasının gerekebileceği belirtildi.

Son dönemde açıklanan verilerin iktisadi faaliyette dengelenme eğiliminin belirginleştiğine işaret ettiği belirtilerek "Dış talep gücünü korumakla birlikte iç talebe dair yavaşlama sinyalleri artmaktadır."

"İÇ TALEP KOŞULLARINIMN ETKİSİ AZALACAK"

Yakın dönemde maliyet yönlü gelişmeler ve gıda fiyatlarındaki oynaklık enflasyon üzerinde etkili olmuştur. Öte yandan, fiyat artışlarının alt kalemler bazında genele yayılan bir nitelik gösterdiği dikkat çekmektedir. İç talep koşullarının etkisinin azalacağı öngörülmekle birlikte enflasyon ve enflasyon beklentilerinin bulunduğu yüksek seviyeler fiyatlama davranışları üzerinde risk oluşturmaya devam etmektedir. Bu çerçevede Kurul, sıkı para politikasının uzun bir müddet korunmasının gerekebileceği değerlendirmesinde bulunmuştur."

"SIKI DURUŞ KARARLILIKLA SÜRDÜRÜLECEK"

"Merkez Bankası fiyat istikrarı temel amacı doğrultusunda elindeki bütün araçları kullanmaya devam edecektir. Enflasyon görünümünde belirgin bir iyileşme sağlanana kadar para politikasındaki sıkı duruş kararlılıkla sürdürülecektir. Enflasyon beklentileri, fiyatlama davranışları, para politikası kararlarının gecikmeli etkileri, maliye politikasının dengelenme sürecine vereceği katkı ve enflasyonu etkileyen diğer unsurlardaki gelişmeler yakından izlenerek ihtiyaç duyulması halinde ilave parasal sıkılaştırma yapılabilecektir.

Açıklanacak her türlü yeni verinin ve haberin Kurul’un geleceğe yönelik politika duruşunu değiştirmesine neden olabileceği önemle vurgulanmalıdır." ifadelerien yer verildi.

DOLARDA YÜKSELİŞ

Karar sonrası dolar %3'ün üzerinde yükselerek 4,7527'den 4,9155'e, euro da  5,57'den 5,7522'ye yükseldi. Borsa %2'nin üzerinde düşerken bankacılık endeksinde günlük düşüş %3'ü aştı.(Bloomberght)


 

Etiketler : ,
Önceki ve Sonraki Haberler