1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Müezzinoğlu'ndan işsizlik sigortası açıklaması

Müezzinoğlu'ndan işsizlik sigortası açıklaması

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer'in İşsizlik Sigortası Fonuyla ilgili soru önergesini yanıtladı

Müezzinoğlu'ndan işsizlik sigortası açıklaması

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer'in İşsizlik Sigortası Fonuyla ilgili soru önergesine verdiği yanıtta, fon gelirlerinde yüzde 30 olan aktif iş gücü piyasasında kullanma oranının 2017 ve 2018 yılı için yüzde 50'ye çıkarıldığını açıkladı.

CHP Niğde Milletvekili ve KİT Komisyonu Üyesi Ömer Fethi Gürer, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu tarafından yanıtlanması istemiyle TBMM Başkanlığına sunduğu soru önergesinde, İşsizlik Sigortası Fonunun, amacı dışında kullanıldığını belirtti.

Ömer Fethi Gürer, fon gelirlerinin iş başı eğitimi, mesleki eğitim ve toplum yararına çalışma gibi programlar için finanse edildiğini ifade ederek, 2012'den 2017 yılının ilk dört ayına kadarki süre içinde fon gelirlerinin ne kadar olduğunu ve bu gelirlerin ne kadarının işsizlere ödendiğini sordu.

Aynı dönemde teşvik ve diğer giderlere yapılan harcama miktarının da açıklanmasını isteyen Ömer Fethi Gürer, "4447 sayılı kanun işsizlik sigortası Fonu gelirlerinin yüzde 30 aktif iş gücü piyasasında harcanmasını öngörürken bu oranda artışa gidilmiş midir?" şeklindeki soruların yanıtlanmasını istedi.

Mehmet Müezzinoğlu'nun yanıtı

Bakan Müezzinoğlu ise İşsizlik Sigorta Fonundan yapılan harcamaların 4447 Sayımı Kanun hükümlerine göre yapıldığını ve istihdamın artırılması ve işsizliğin önlenmesi amacıyla kullanıldığını iddia etti. İşsizlik Sigorta Fonuyla ilgili istatistiki verilenin İŞKUR'un internet adresinde yer aldığını belirten Bakan Müezzinoğlu, "13/02/2017 tarih 2017/9920 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı ile İşsizlik Sigortası Kanununun 48 inci maddesinin yedinci fıkrası ile yüzde 30 olarak belirlenen ve aynı fıkrada belirtilen çalışmaları yapmak amacıyla kullanılması öngörülen İşsizlik Sigortası Fonu bir önceki yıl prim gelirlerinin oranı 2017 ve 2018 yılları için yüzde 50 ye çıkarılmıştır" şeklinde açıklama yaptı.

İşsizlik Fonunu amacı dışında kullanılıyor

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer Hükümet İşsizlik Fonunu da amacı dışında kullanmaktadır. Tasarruf Teşvik Fonundan sonra bu uygulamada da hükümet bütçeden yapması gereken uygulamaları haksız biçimde işçilerin işsizlerin hakkını gasp ederek işçilere işsizlere sendikalara sormadan kullanmaya devam etmektedir. Mevsimlik ve geçici işçilerin çalıştıkları sürede işsizlik fonuna kesinti sağlanmaktadır. Ancak bu çalışanlar işten ayrıldıktan sonra bir yıl çalışma süresi içinde çalışmadıkları için işsizlik fonundan işsizlik desteği alamamaktadırlar. Bu bağlamda yasal düzenleme içinde girişimlerde bulundum. İşsizlik sigortası fonunun da amacı dışı kullanılması işsizlere ve çalışanlara yapılan ciddi bir haksızlıktır.

İşsizlik Sigortası Fonun amaç dışı kullanımı yerine bu fona kaynak aktaran mevsimlik ve geçici işçilerin bu fondan yararlanması sağlanmalıdır. O fondaki paralar işçilerin ve işsizlerin parasıdır. İşsizlik Sigortası Fonu'ndan işçilere, işsizlere sormadan, sendikalara sormadan İşsizlik Sigortası Fonu amacı dışı kullanılması emekçilerin haklarının verilmemesi tüm çalışanların dikkatinde olması gereken bir durumdur. Bu bağlamda CHP olarak İşsizlik fonunun doğru kullanılmasının takipçisi olacağız" dedi. 

Önceki ve Sonraki Haberler