1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Ölüm tehliken yoksa acil servise girme!

Ölüm tehliken yoksa acil servise girme!

ABD’de, sigorta şirketi Anthem Blue Cross and Blue Shield sigorta sahiplerinin hayati tehlikeleri yoksa acil servislere gitmesini engellemeye yönelik bir uygulama başlattı.

Ölüm tehliken yoksa acil servise girme!

Sağlık hizmetlerinin pahalı olduğu ve birçok kişinin sigortasız olarak yaşamını sürdürdüğü ABD’de, sigorta şirketi Anthem Blue Cross and Blue Shield müşterilerinin sadece “ölüm-kalım durumunda” acil servislere gitmesini öngören yeni bir uygulama başlattı. Business Insider’ın haberine göre, sigorta şirketi Anthem Blue Cross and Blue Shield , New York, Missouri, Kentucky ve Georgia eyaletlerinde başlattığı uygulama ile “yeterince ciddi olmayan hastalıklar” için acil servise giden müşterilerinin sigorta masraflarını karşılamayacak.

Şirket ayrıca acil servis masraflarını karşılamayacağı 2 bine yakın “acil durum dışı hastalık” da belirledi.

Ülkede hastanelerin acil servislerinin maliyetindeki artıştan şikayetçi olan sigorta şirketlerinin, müşterilerinin rutin kontroller için acil servise gitmesini önlemek için bu yolu izlediği belirtiliyor. Diğer sigorta şirketlerinin de Anthem’i izleyeceği tahmin ediliyor.

Uzmanlara göre bu uygulama, ilk bakışta hayati tehlikesi olmayan birçok kişinin para ödememek için hastaneye gitmemesine, ciddi hastalıkların büyümesine ve ölümlerde artışa yol açabilir. Örneğin gece göğsündeki ağrıyla uyansa da binlerce dolar vermemek için acil servise gitmek istemeyen 72 yaşındaki bir kişi, ertesi gün kalp krizinden ölme riskiyle karşı karşıya kalabilir. Ya da sigorta şirketinin acil durum olarak görmediği solunum bozuklukları ya da nezle gibi rahatsızlıkların ciddi hastalıkların habercisi olabilir.

Önceki ve Sonraki Haberler