1. HABERLER

  2. İŞ DÜNYASI

  3. Patiswiss Çikolata 4. fabrikasını açtı

Patiswiss Çikolata 4. fabrikasını açtı

20 ülkeye ihracat yapan Patiswiss Çikolata, talebe yetişmek için 4. fabrikasını açtı.

Patiswiss Çikolata 4. fabrikasını açtı

Ankara'da 200 metrekarelik bir pastaneden 30 bin metrekarelik çikolata devine dönüşen Patiswiss Çikolata, 12 ayrı kategoride 400’den fazla ürünüyle 20 ülkeye ihracat yapıyor. Firma, talebe yetişmek için 4. fabrikasını açtı.

Elektrik elektronik mühendisi olarak sürdüğü çalışma hayatını en büyük tutkusunu işi haline getirme kararıyla değiştirdiğini belirten Patiswiss Çikolata CEO’su Elif Aslı Yıldız, “Bu inanılmaz büyük bir karardı. Cesaretim, kararlılığım ve 35 yılda aldığım inisiyatiflerin beni buraya getirdiğine eminim. İşte aldığım en büyük inisiyatif şimdilerde en doğru olduğunu düşündüğüm kararım Patiswiss... Bu ürünleri üretip global bir marka yaratmaktı hayalim. Şu an milyon dolarlık fikirler üretebilen, 700 çalışanı olan bir şirketiz” dedi.

10 bin ton üretim yaptıklarını belirten Yıldız “Üretimimizin yüzde 10'unu ABD, Rusya, İngiltere başta olmak üzere 20 ülkeye ihraç ediyoruz. Yılı 250 milyon TL ciroyla kapattık. Hedefimiz bunu 500 milyon TL’ye çıkarmak” diye konuştu.

Patiswiss fairtrade belgeli çikolatalar üretecek

Yıldız, İsviçre’den getirdikleri hammaddeler ile bir ilki de başardıklarına dikkat çekerek “Patiswiss duruşuna çok yakışır yeni bir döneme geçti. Türkiye’de bir ilki yaparak yeni bir sınırı daha kendisi belirledi. Patiswiss artık fairtrade belgeli çikolatalar üretecek. Peki nedir bu adil ticaret? Üreticilerin yaşam standartlarının ve kalitelerinin iyileştirilmesi, Dünya ticaretinde dezavantajlı durumda olan üreticilere kalkınma olanağı sağlanması ve bunlara ek olarak kadınların daha aktif ve eşit şartlarda çalışması ve çocuk işçi çalıştırılmaması; eğitim imkanları sağlanması gibi çok ciddi maddeler içeren sürdürülebilirliği temel alan bir uygulama. Patiswiss’in 2024 hedeflerinde ise tamamen geri dönüştürülebilir ambalajlara geçiş yaparak yeni ürünler tasarlamak bulunuyor” ifadelerini kullandı.

Kadınlara destek sunuyor

Çalışanlarının yüzde 70’inin kadın olduğunu aktaran Yıldız, şunları söyledi: “Kadınlara yönelik birçok proje yürütüyoruz. EQUALITY isimli projeyle yardıma muhtaç kadınlara destek oluyoruz. Bu projeyle şirketimizde sadece kadın çalışanların ürettiği portakal kaplı çikolatalarımızdan elde edilen geliri Mor Çatı'ya bağışlıyoruz. Böylece kadınlardan kadınlara destek vermiş oluyoruz.”

TOBB’dan 2 ödül

Patiswiss’in başarısı birçok alanda da tescilleniyor. Son olarak Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) ve Türkiye Ekonomi Politikaları Araştırma Vakfı iş birliğinde düzenlenen Türkiye'nin Girişimci Kadın Gücü Yarışması Ödülleri’nde, Patiswiss Çikolata, Kadın İstihdamını En Çok Artıran Şirket olurken Elif Aslı Yıldız da ‘En Hızlı Büyüyen Kadın Girişimci’ ödülünü aldı.

Önceki ve Sonraki Haberler