1. HABERLER

  2. ŞİRKETLER

  3. Sel felaketi sonrası Axa Sigorta’ya 10 milyon liralık hasar başvurusu

Sel felaketi sonrası Axa Sigorta’ya 10 milyon liralık hasar başvurusu

AXA Sigorta afetten sonraki ilk beş günde 1000’i aşkın hasar ihbarı aldıklarını ve bu ihbarlarla ilgili 10 milyon TL mertebesinde bir hasar ödemesi öngörüyor

Sel felaketi sonrası Axa Sigorta’ya 10 milyon liralık hasar başvurusu

İstanbul'da geçtiğimiz hafta yaşanan sel felaketi sigortalı olmanın önemini bir kez daha hatırlattı.

AXA Sigorta afetten sonraki ilk beş günde 1000’i aşkın hasar ihbarı aldıklarını ve bu ihbarlarla ilgili 10 milyon TL mertebesinde bir hasar ödemesi öngörüyor.

İlk beş günde 1000’i aşkın hasar ihbarı aldıklarını ve bu ihbarlarla ilgili 10 milyon TL mertebesinde bir hasar ödemesi öngördüklerini söyleyen AXA Sigorta Hasar ve Tüm Operasyonlardan Sorumlu Başkan ve İcra Kurulu Üyesi Mert Ekitmen, ülkemizde sigortalılık oranlarının dünyanın geneline kıyasla oldukça düşük seviyelerde olduğunu ve daha gidilmesi gereken çok yol bulunduğunu belirtti. Ekitmen sözlerine şöyle devam etti: "Türkiye gibi sigorta bilinci ve sigortalılık oranı düşük ülkelerde doğal afetlerin ardından sigorta ürünlerine olan talep bir anda artarken felaketlerin yaraları sarıldıktan sonra bir sonraki afete kadar konu rafa kaldırılıyor. Ancak çevre ve meteoroloji uzmanları son dönemde iklim değişikliği ve kuraklığa bağlı olarak doğal afetlerin tüm dünyada artacağını ve özellikle çarpık kentleşme ve yetersiz altyapı dolayısı ile artık kentleri daha çok tehdit edeceğini savunuyor. Dolayısıyla bu hafife alınacak bir olgu değil".

Ülkemizde sigortacılık sektöründe kişi başı prim miktarının 164 dolar seviyesinde, GSYH'daki payının ise 1.55 olduğunu söyleyen Ekitmen, dünya ekonomisi açısından 17. sırada olan ülkemizin sigorta prim üretiminde ise 36. sırada olduğunu; sigorta sektörünün büyümesinin ülke ekonomisi açısından çok büyük önem taşıdığını ifade etti: "Bu haliyle özellikle hayat dışı prim üretiminin GSYH'daki payının dünyanın geri kalanına kıyasla düşük olduğunu, toplumda sigorta bilincinin çok yavaş geliştiğini görüyoruz. Ülkemizde sigorta genelde zorunlu sigortalar ile artıyor. Ne yazık ki vatandaşlarımız ancak bir afet ile karşı karşıya kaldıklarında bu ürünleri araştırmaya başlıyorlar. Özellikle afet dönemlerinde hayatın hızla normale dönebilmesi için sigorta çok önemli."

 

 

İlgili Haberler
Önceki ve Sonraki Haberler