1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Sel sigortasını gözden geçirin çağrısı

Sel sigortasını gözden geçirin çağrısı

Ulusal Sel Sigortası  Programının kanun yapıcılar tarafından gözden geçirilmesi gerektiğini düşünenler kervanına Allstate CEO’su Tom Willson’da katıldı

Sel sigortasını gözden geçirin çağrısı

Ulusal Sel Sigortası Programının kanun yapıcılar tarafından gözden geçirilmesi gerektiğini düşünenler kervanına Allstate CEO’su Tom Willson’da katıldı ve söz konusu  sigortanın tamamıyla baştan düzenlenmesi gerektiğini dile getirdi.

Wilson, hükümetten vergi mükelleflerine fazladan bir yük  getirmeyecek daha düzgün ve işlevsel bir sel sigortası programı oluşturulmasını istedi.

Normal koşullarda Ulusa Sel  Sigortası Programının (NFIP) bu ay sonunda süresi dolmaktaydı fakat kanun yapıcılar kısa süre önce  geçerlilik süresini Aralık 2018’e kadar uzattılar. Fakat program şimdiden hazineye 25 milyar dolarlık bir ek yük bindirdi ve daha da kötüsü bu rakam ABD’nin güney  kıyılarını yerle bir eden Irma ve Harvey kasırgalarından öncesine aitti. Program yöneticisi Roy Wright’ın açıklamalarına göre kasırga mağdurlarını zarar karşılama talepleri program bütçesini en nihayetinde aşacak gibi duruyor.

Her ne kadar ABD Kongresi Program bütçesini Harvey ve Irma’nın sebep olduğu zarar taleplerini karşılayabilecek seviyede arttıracak gibi gözükse de Wilson felaketler geride kaldığında programın gözden geçirilme ve iyileştirilme çabalarının sona ereceğini düşünüyor.

Durumu New York’ta katıldığı bir konferansta “Kasırgalar ve hortumlar sona erdiğinde insanlar geçmişi çok kolay unutuyorlar” sözleriyle dile getirdi.

Wilson’un aklındaki sistem sel felaketini federal programın rüzgar ve dolu zararlarını ise devlet destekli özel sigorta şirketlerin karşıladığı derme çatma bir sistemden ziyade hem sel hem de rüzgar zararlarının NFIP tarafından karşılandığı derli toplu bir sistemdi.

Ayrıca Wilson’a göre sistemin düzgün işleyebilmesi için mülkleri daha az risk altında olan vatandaşların da programa dahil edilmesi gerekiyor.

Wilson programın sunduğu sigortayı yeterince insanın satın almadığını alanların taleplerinin ise gereğinden fazla olduğunu düşünüyor.

Ayrıca Program limitleri 1994’ten bu yana değişmemiş durumda. Halihazırda bu oranlar konutlar için en çok 250.000 dolar ve muhteviyat için ise 100.000 dolar seviyesinde. Sigorta yaşam giderlerini ve bodrum katındaki zararları karşılamıyor.

Wilson’un talebi ise kongrenin kendilerine bu tür ekstra zararları kapsam dahiline almaları ve sigorta  endüstrisini rahatlatacak düzenlemeler için daha fazla yetki vermesi.    

Önceki ve Sonraki Haberler