1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Sigortacıların gözü kripto para dünyasında

Sigortacıların gözü kripto para dünyasında

Sigortacılar her geçen gün büyüyen, gelişen ama bir o kadar riskli durumlarla karşılan kripto para dünyasında ki pazarını büyütmeye devam ediyor

Sigortacıların gözü kripto para dünyasında

Sigortacılar her geçen gün büyüyen, gelişen ama bir o kadar riskli durumlarla karşılan kripto para dünyasında ki pazarını büyütmeye devam ediyor.

2017 yılı kripto para borsalarındaki hacking olaylarında en kötü yıllardan biriydi. Coincheck’in ihlali sonucunda yaşanan Monero’daki yarım milyar dolarlık kayıp ve ICO’lardaki dolandırıcılık bunlardan bir kaçı. Bu döngü daha önce 2011 yılında Mt.Gox olayında da yaşanmıştı. Hack olayları sadece kripto dünyasında değil, artık siber dünyanın her tarafında artış yaşadı.

Bu yaşananlar, siber sigortanın ortaya çıkmasına yol açtı. 2017’de siber sigorta, Birleşik Devletler’de yılda iki haneli yüzdelerde benzeri görülmemiş bir büyüme yaşayan,bir milyar dolarlık pazar olan en hızlı büyüyen sigorta türü haline geldi.Bu büyüme nispeten büyük primler ile birleştiğinde bulunmaz nimet olarak görülmeye başladı.

Kripto paralarla ile ilgili diğer birçok şeyde olduğu gibi siber sigortacılardan da Blockchain ile ilgili kendi sektörlerine göre muhtemel fırsatlar yarattı. Daha önce, Mitsui Sumitomo Insurance’ın Japonya’daki küçük çaplı bir kripto para sigortası çıkardığını daha öne duymuştuk. Daha büyük ölçekte, Coinbases’ın Londra’daki Lloyds’la soğuk depolamadaki coinlerin % 2’sini kapsayan büyük antlaşmasını da duymuştuk. Bu politikalar kesinlikle hızla büyüyen bir buzdağının nimetidir.

Sigorta devi AIG de dahil olmak üzere şu anda piyasaya olan tüm eski moda sigortacıların Blockchain teknolojisinin nimetlerinden faydalanması oldukça şaşırtıcı.Bu arada, kripto para sigortası piyasası, siber sigorta piyasasının neredeyse tam bir kopyası gibi görünüyor. 2016 yılında AIG, Chubb ve XL Group’un siber sigorta piyasasına liderlik ettiği söylenmişti. Bugün AIG, genişleyebilmek için yaptığıkları araştırmalar sonucu kripto para sigortası konusunda bir kaç anlaşma imzaladılar. XL Caitlin ve Chubb de zaten kripto para sigortası satışını daha önce başlatmışlardı.

Siber sigorta gibi, kripto para sigorta piyasasının olgunlaşması için zamana ihtiyacı var. Daha da önemlisi, sigorta sağlayıcıları önümüzdeki birkaç yıl içinde sigortacılık modellerini hassaslaştırmak için verileri bulmaya ihtiyaç duyuyor. Kesinlikle uzun bir süreç olacak ve kripto para market sigortası gibi hepsi de risk değerlendirmeleri ile başlıyor. Şirketler kapsamlı altyapı incelemeleri, üçüncü ve (muhtemelen) dördüncü parti satıcı güvenlik denetimlerini de içeren aylar süren incelemelere tabi olacak ve veri yönetişimi ile ilgili düzenlemelere uyumu sağlamak için pahalı adımlar atacaklardır.

Bu poliçelerin bir kısmı şu an satılsa da sorular hala devam ediyor. Birincisi, klasik siber sigorta poliçeleri fiat para biriminin istikrarına güveniyor. Bir ihlal sırasında çalınan 100 milyon dolar varsa (öngörülebilir bazı yasal ücretler, araştırmalar hariç) sigorta şirketinin ödeyebileceği azami tutar 100 milyon dolardır. Bununla birlikte, Bitcoin 2016 yılının Ocak ayında sigortalanmış olsaydı, sigorta şirketleri binlerce yüzde fiyat artışı ile uğraşmak zorunda kalacaklardı. Buna çözüm bulmak için birçok sigorta şirketi fiyat dalgalanmalarına bakılmaksızın (örneğin altın durumunda) değeri temel alarak sigortalanacaktır. Sürekli yeniden ayarlamalar, sigorta müteahhitlerine ve müşterilerine karşı dayanılmaz olduğunu ispat edebilecek primlerde çarpıcı dalgalanmalara neden olabilir.

Hem siber sigorta hem de kripto sigortacılığında bir diğer konu kimlik avı dolandırıcılığıdır. Bir şirket Dns’ine yapılan bir saldırı, yanlış cüzdana kripto paraların gönderilmesine yol açarsa, sigorta şirketi hala sorumlu mu? Müşteri, sunucunun kimliğini doğrulamak için SSL sertifikasını kontrol etmeli mi? Bu soruların tümü siber güvenlik kapsamında yanıtlanmaktadır.Kripto para sigorta pazarında ki şirketler tarafından bağımsız olarak yanıtlanmalıdır. Özellikle son yıllarda kripto yatırımcıları hedef alan kimlik avı dolandırıcılığının ışığında bir yanıt bekleniyor.

Riske rağmen sigorta şirketleri bu sektöre giriyor gibi görünüyor. Kripto para sigortası pazarı görünüşe göre sürekli büyümeye devam edecek. Büyümesi ise sık sık yapılan hacklerle zaman zaman kesildi. Bu endüstrinin nerde kaldığını görmek heyecanlı olacak.(parakriptik)

 

Önceki ve Sonraki Haberler