1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Yeni yönetmelik veri bilincini yükseltecek

Yeni yönetmelik veri bilincini yükseltecek

Koru Sigorta İç kontrol Müdürü Ayşe Çankaya, kişisel veriler konusunda çıkartılan yönetmelikin veri bilincini artıracağını söyledi

Yeni yönetmelik veri bilincini yükseltecek

Koru Sigorta İç kontrol Müdürü Ayşe Çankaya, kişisel veriler konusunda çıkartılan yönetmelikin veri bilincini artıracağını söyledi.

Koru Sigorta İç Kontrol Müdürü Ayşe Çankaya, Kişisel Verilerin Silinmesi, Yok Edilmesi ve Anonim Hale Getirilmesi Hakkındaki Yönetmelik için değerlendirmelerde bulundu. Kanunun getirdiği düzenleyici önlemlerin, şirketlere kısa dönemde maliyet ve süreç yavaşlığı getirebileceğini kaydeden Çankaya, buna karşın uzun vadede şirketlerde ve Türkiye’de veri bilincinin, veri gizliliğinin gelişmesine katkıda bulunacağını söyledi. Çankaya, “Açık rıza olmadan kişisel verilerin işlenmesi ve aktarılması mümkün olmadığından; başta sağlık sigortaları olmak üzere bu tip özel nitelikli kişisel verilerin işlendiği ferdi kaza, trafik ve sorumluluk sigortaları bu uygulamadan etkilenecek branşlar olarak gözükmektedir. Belirtilen branşlarda risk değerlendirmesi ve tazminat sonuçlandırılmasında bu verilerden yararlanıldığı için iş süreçlerinin de bu doğrultuda değiştirilmesi gerekecektir” dedi.Yönetmelikte sigortacılıkla ilgili muğlak alanlar olduğuna değinen Çankaya, şunları söyledi:

‘Doğru analiz önemli’

“Sektör bazlı bir ayrıştırmanın henüz yapılmamış olması, kanunda ortaya çıkan en önemli ayrıntıdır. Uygulamanın yeni yönetmeliklerle netleştirilmesi yönünde beklentiler mevcuttur. Sigorta şirketlerinin sigortalılara adil prim sunabilmesi için detay verilere ulaşarak doğru analiz yapması gerekmektedir. Sigortacılıkta kişinin önceki yıllardaki sigortalılık geçmişi ile bazı kişisel verileri harmanlanarak, belli kurallar çerçevesinde kişiye özel indirim/hizmetler sağlanabilmektedir.”(Milliyet)

Önceki ve Sonraki Haberler