1. HABERLER

  2. ŞİRKETLER

  3. Sigortada dijital yatırım büyüklüğü 170 milyar dolara ulaşacak

Sigortada dijital yatırım büyüklüğü 170 milyar dolara ulaşacak

SFS Yazılım ve Danışmanlık Genel Müdürü Murat Atıcı, dijital dönüşümün sektörü büyüteceğini belirterek, “Dünya sigortacılık sektöründe 100 milyar dolar olan dijital yatırım büyüklüğünün 2026'ya kadar 170 milyar dolara ulaşacağı tahmin ediliyor" dedi.

Sigortada dijital yatırım büyüklüğü 170 milyar dolara ulaşacak

‘Geleceğin sigorta trendleri ve Insuretech’ odaklı sohbet buluşmalarını başlatan SFS Yazılım ve Danışmanlık, ilk etkinliğini gerçekleştirdi. Geleneksel hale getirilmesi planlanan toplantının konuğu AcnTurk Genel Müdürü Murat Dişçi oldu. SFS Yazılım Danışmanlık Genel Müdürü Murat Atıcı ev sahipliğinde gerçekleşen sohbette, dijital değişim ve dönüşümün sigorta sektörüne etkileri konuşuldu.

İnsan odaklı üretim

Toplantının açılış konuşmasını yapan SFS Yazılım ve Danışmanlık Genel Müdürü Murat Atıcı, dijital dönüşümün sektörü büyüteceğini belirterek, “Şu anda dünya sigortacılık sektöründe 100 milyar dolar civarında olan dijital yatırım büyüklüğünün 2026'ya kadar 170 milyar dolara ulaşacağı tahmin ediliyor. Özellikle önümüzdeki dönemde sigorta sektöründe global olarak önemli yapay zeka yatırımlarının hayata geçeceğini öngörüyoruz” dedi. SFS’nin Dijital Yol Haritasındaki çözümlerin sigorta acentelerini de kapsamakta olduğunu anlatan Atıcı, bu yönde çalışmalara hız verdiklerini belirtti. 2021 yılında Tubitak Teydeb desteği ile başladıkları yapay zeka bazlı sigortacılık uygulamalarını müşterilerine sunmaya başladıklarını kaydeden Atıcı, “İnsan odaklılık anahtar kelimemiz. Çalışanlarımız ve müşterilerimizle birlikte onların iş ihtiyaçlarını karşılayan yazılım çözümleri geliştiriyoruz. Teknolojiyi en etkin şekilde kullanarak doğru ürün ve hizmetleri müşterilerimizle buluşturuyoruz” dedi.

“Stratejimiz şeffaf ve doğru iletişim”

AcnTurk Sigorta Genel Müdürü Murat Dişçi, “Şeffaf ve doğru bir iletişim kurma stratejisiyle ilerliyoruz. Teknoloji destekli hizmet platformu kurma aşamasında SFS’den çok ciddi destek alıyoruz” diye konuştu. Sigorta sektörünün sorun yaratan algısını kırması gerektiğini aktaran Dişçi, “Biz hizmet odaklıyız. Bizden talep edilen hizmete göre çözümler üretiyoruz. Müşteri dostu, yenilikçi, gerçek ve samimi bir şirketiz. Bir anlamda acentenin kendisiyiz. Üreteceğimiz hizmetlerle acentelerin sigortacılık sektörüne yaptığı katkıyı desteklemek istiyoruz. Şirketimizin ilkesi olan açık iletişimle sektörde müşteri odaklı değişimi acenteler ile birlikte gerçekleştirceğiz. Müşteriye değer önerisi geliştirilirken teknolojiyi etkin kullanacağız ve bu alanda önemli patent çalışmalarımız var. Bütçemizin yüzde 35’ini teknolojiye ayırıyoruz.” ifadelerini kullandı.

Proaktif sigortacılık geliyor

Nesnelerin interneti, yapay zeka, blok zincir, büyük veri ve 5G ile birlikte teknoloji kullanımının çok farklı bir boyuta evirileceğini anlatan Murat Atıcı, “Dijitalleşme ile birlikte şirketler daha çevik ve maliyet etkin hizmet üretme kabiliyeti geliştirmekte. Sigorta şirketleri teknolojiyi etkin bir şekilde kullanarak daha hasar oluşmadan gerekli önemlerin alınması konusunda müşterilerini yönlendirme imkanına sahip olacaklar. Sektör aslında 'proaktif sigortacılık' olarak adlandırabileceğimiz farklı bir yöne doğru evirilecek. Çünkü hasar sonuçta istenmeyen bir şey. Sigorta şirketleri, geliştirecekleri ürün ve hizmetler ile hasarların önceden tahminleyerek önlenmesinde müşterilerine destek vererek bir yandan sektöre diğer taraftan da sigortalılara ve ülke ekonomisine önemli katkılar sağlayacak” şeklinde konuştu.

Yapay zeka çözümleri kullanılıyor

Sigorta sektöründe kullanılan yapay zeka tabanlı uygulamalara örnekler veren Atıcı, “Sanal asistanlar, süreç otomasyonu, risk tahmini, fiyatlama, sahteciliğin önlenmesi, mevcut müşterilerde yeni öneriler oluşturma gibi birçok konuda yapay zeka çözümleri artan bir şekilde kullanılmakta. Yapay zeka uygulamaları şirketleri rekabette ön sıralara çıkartırken, müşterilerine doğru ürün ve doğru fiyatlama oluşturmayı da mümkün kılıyor” ifadelerini kullandı. Yapay zeka uygulamalarının müşteri memnuniyetinin artırılmasında önemli etkilerinin olacağını anlatan Atıcı, “Örneğin sektörde sıklıkla kullanılan sanal asistanlar müşteriyi tanıyarak ona sigorta yolculuğunun her aşamasında destek olabiliyor. Üstelik bu süreçlerin büyük bir kısmında diyalogları tek başına yürütüp sonlandırabiliyor. Dolayısıyla hem şirketin müşteri memnuniyeti sağlamasını hem de çalışanların basit ve standart süreçler yerine daha katma değerli alanlara konumlandırılmalarının önü açılmış oluyor” şeklinde konuştu.

Yapay zeka yatırımları hızlanıyor

Dünyada pandemiyle birlikte hızlanan dijitalleşme Türk sigortacılık sektöründe bir üst seviyeye taşındı. Yapay zekayı ana tema olarak gündemine alan sektör, bu alandaki yatırımlarını da hızlandırıyor. IDC’ye (International Data Corporation- IDC) göre, 2019’da 37 milyar dolar olan yapay zeka harcamalarının 2023’te 97.9 milyar dolara ulaşması bekleniyor. Amerikan danışmanlık firması Gartner’a göre, sigorta şirketlerinin yüzde 51’i yapay zeka teknolojilerine yatırım yapıyor. Dünyada yaşanan bu gelişme Türkiye’de de benzer bir etki yaratarak, ülkemizdeki yapay zeka girişimlerinin hızla artmasını sağlayacak. Öyle ki 2020 yılının başında yapay zeka konusunda yatırım yapan şirket sayısı 112 iken iki yılda iki kattan fazla artarak bu yılın başında 226’ya yükseldi.

Fotoğaf: (solda) Murat Atıcı ve Murat Dişçi

Önceki ve Sonraki Haberler