1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. “Yangın riski arttı, sigorta şart”

“Yangın riski arttı, sigorta şart”

IBS Sigorta ve Reasürans Brokerliği CEO’su Murat Çiftçi, “İklim değişikliği sebebiyle Tarım Sigortaları, Yangın ve Kâr Kaybı Sigortaları başta olmak üzere geniş teminatlı sigorta ürünleri bu dönemde oldukça önem arz ediyor” dedi.

“Yangın riski arttı, sigorta şart”

Mevsim normallerinin üzerinde seyreden sıcaklar neticesinde özellikle yangınlarda da artış yaşanıyor. İstatistikler, iklim değişikliği kaynaklı doğal afetlerin de sürekli gündemde olduğunu gösteriyor.

Fiyattan ziyade teminat içeriği önemli

IBS Sigorta ve Reasürans Brokerliği CEO’su Murat Çiftçi ülkemizin en değerli varlıkları olan ormanlarımızı yangınlara karşı korumanın hepimizin sorumluluğunda olduğunu vurgularken, bunun yanı sıra kayıpları önlemek için sigortanın ihmal edilmemesi gerektiğini belirtti. Murat Çiftçi, “Global ölçekte sigorta ürünleri yaşanan iklim değişikliği dikkate alınarak güncellenmeye devam ediyor. Bu dönemde Tarım Sigortaları, Yangın Sigortaları ve Kâr Kaybı Sigortaları başta olmak üzere geniş teminatlı sigorta ürünlerinin tercih edilmesi gerekiyor. Son yıllarda yaşanan yangın hasarları, ormanlık alanlara yakın konaklama, otel, konut ve yazlıkların olduğu bölgelere de sirayet etmektedir. Bu yüzden de sigorta tercihlerinde fiyattan ziyade teminat içeriği, bu sebeple hiç olmadığı kadar değerli hale gelmiştir” dedi.

Yangın ve selden dolayı 200 milyon TL ödendi

Murat Çiftçi, geçen yıl orman yangınlarından dolayı en fazla Muğla ve Aydın’da; sel sebebiyle de Artvin, Rize, Bartın, Sinop ve Kastamonu’da toplamda 200 milyon TL’yi aşan hasar ödemeleri gerçekleştirildiğini aktardı. Türkiye Sigorta Birliği’nin (TSB) verilerine göre; geçtiğimiz yıl meydana gelen orman yangınları ile birlikte Manavgat, Bodrum, Marmaris ve Milas ilçelerinde sektörün sağladığı teminatın 100 milyar TL olduğunu belirten Murat Çiftçi, “Ek olarak söz konusu dönemde 3 milyon 700 bin liralık hasar ödendiği ve toplam hasar tutarının da 61 milyon 500 bin TL olarak belirlendiği açıklandı. TSB’nin bu açıklaması ışığında endüstriyel hasarların da eklenmesi ile birlikte hasar tutarının 100 milyon TL üzerinde olması beklenebilir. Türkiye Sigorta Birliği prim istatistiklerine baktığımızda ise; 2020-2021 yılı kıyaslandığında yangında primiözelinde yüzde 35 artış söz konusu” diye konuştu.

Önceki ve Sonraki Haberler