1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Teminat mektubuna kefalet sigortası alternatifi

Teminat mektubuna kefalet sigortası alternatifi

Kamu ihalelerine teminat verilirken artık tek opsiyon banka teminat mektubu değil. Banka teminat mektubu yerine bundan böyle kefalet sigortası da yaptırılabilecek

Teminat mektubuna kefalet sigortası alternatifi

Kamu ihalelerine teminat verilirken artık tek opsiyon banka teminat mektubu değil. Banka teminat mektubu yerine bundan böyle kefalet sigortası da yaptırılabilecek. Bu, özellikle bankadaki kredi limitini başka alanlara kullanmak isteyen firmalara büyük kolaylık sağlayacak.

Yeni Şafak'ta yer alan habere göre Doğa Sigorta CEO’su Nihat Kırmızı, bu değişiklikle birlikte hem bankalar üzerindeki kredi yükünün kalkacağını söyledi. Teminat mektuplarının en çok imalat, inşaat, enerji ve hizmet sektörlerindeki firmalar tarafından kullanıldığını ifade eden Nihat Kırmızı, “Kefalet sigortası, özellikle ABD ve Avrupa gibi gelişmiş sigorta pazarlarında banka teminat mektuplarından daha sık bir şekilde kullanıyor. Bizim de Türkiye’de bunu tabana yaymamız, buradaki üretimi artırarak reel sektör üzerindeki yükü azaltmamız gerekiyor” dedi.

Kefalet sigortasının çalışma şeklini de açıklayan Nihat Kırmızı şunları söyledi: “Kefalet sigortasında sigorta şirketi sigortalı lehine, üçüncü kişi olan lehtara belirli bir teminat sağlıyor. Bu sigorta, bankalar tarafından verilen teminat mektubunun yerine geçiyor. Yani sigorta şirketi sigortalının kefili oluyor. Kamuda ise kefalet sigortasıyla sigortacı, ihaleyi alan şirketin görevini yerine getirememesi sonucunda doğabilecek maddi yükümlülüğü üstleniyor. Kefalet sigortasının bankalardan alınan teminat mektubu yanındaki avantajı ise, bu enstrüman alan kurumun kredi limitini işgal etmiyor.”

Kefalet sigortası sistemine geçişte şirketlerin iyi bir mali analiz ve mali istihbarat yapıp alınacak teminatları ona göre belirlemesi gerektiğini kaydeden Kırmızı, sistemin çok dikkatle kullanılması gerektiğini vurguladı.

Önceki ve Sonraki Haberler