1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. TSB’den bayram öncesi hatırlatma

TSB’den bayram öncesi hatırlatma

Dokuz günlük Kurban Bayramı tatili öncesinde yola çıkmadan kasko ve trafik poliçelerini yaptırmanın önemine dikkat çeken TSB, tüm sürücü ve yolcuların trafik kurallarına uymaları gerektiğini hatırlattı

TSB’den bayram öncesi hatırlatma

Türkiye Sigorta Birliği (TSB) verilerine göre, sigorta sektörü ilk yarı yılda kasko ve trafik branşlarında toplam 6,3 milyar TL tazminat ödedi. Dokuz günlük Kurban Bayramı tatili öncesinde yola çıkmadan kasko ve trafik poliçelerini yaptırmanın önemine dikkat çeken TSB, tüm sürücü ve yolcuların trafik kurallarına uymaları gerektiğini hatırlattı.

Önceliğin kazaları önlemek olduğunun belirtildiği açıklamada, hem kazaların hem de olası kazalardaki yaralanmaların önüne geçmek için trafik kurallarına dikkat edilmesi gerektiği vurgulandı. Meydana gelen kazaların yüzde 90’ının açık havada ve düz yolda gerçekleştiğine dikkat çekilerek, bayram tatili öncesi uzun yola gidecek sürücülerin, yolculukları esnasında güvenli sürüş kurallarına uymalarının önemi hatırlatıldı.

Trafik kazalarını azaltma ve seyahat güvenliği bilinci oluşturmak amacıyla çeşitli projeler hayata geçiren TSB, Emniyet Genel Müdürlüğütarafından yürütülen ve arka koltukta emniyet kemeri kullanım alışkanlığı kazandırmayı hedefleyen “Bu kemer sana çok yakışır” isimli kampanyaya da destek veriyor.

TOPLAM 6,3 MİLYAR TL TAZMİNAT ÖDENDİ

Trafik kazalarında artış yaşanan bayram dönemlerinde araçlarıyla yola çıkacak sürücülerin kasko ve trafik poliçelerini yaptırmaları, hem araçların güvence altına alınması hem de bütçelerinin korunması açısından önem taşıyor. Güvenceli yaşamın sürekliliği için, risklere karşı vatandaşları koruyan sigorta sektörü, yılın ilk yarısında kasko ve trafik branşlarında yaklaşık 6,3 milyar TL tazminat ödediğini açıkladı.

Sektör, trafik ve kasko poliçeleriyle araç sahiplerinin ve onların kaza sonucu zarar verebilecekleri üçüncü şahısların maddi, manevi sorumluluk risklerini teminat altına almanın yanı sıra, ikame araç ya da yol yardımı gibi ek hizmetler de sunuyor. Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi (SBM) tarafından hizmete sunulan, https://mkt.sbm.org.tr, Mobil Kaza Tutanağı uygulaması da, Android veya IOS işletim sistemine sahip cep telefonları üzerinden hızlı bir şekilde kaza tespit tutanağını düzenleme imkanı sağlıyor. Uygulama üzerinden poliçe bilgilerine de kolaylıkla ulaşan sürücüler, otomatik olarak sigorta şirketlerine iletilen mobil tutanaklarla kazanın kusur durumu belirlendiği anda SMS ile bilgilendiriliyor.

ALTI AYDA 613 BİN KAZA OLDU

TSB, kemer kullanımının hem ön koltukta hem de arka koltukta bir zorunluluk olduğunu hatırlatıyor. Emniyet Genel Müdürlüğü ve Sigorta Bilgi Merkezi ortak verileri 2018 yılının ilk yarısında 613 bine yakın trafik kazası meydana geldiğini ortaya koyuyor.

Emniyet Genel Müdürlüğü verilerine göre ise bu kazalarda, olay anında, 1.629 kişi yaşamını yitirdi ve 146 binden fazla kişi de yaralandı. Arka koltukta emniyet kemeri takmayan kişinin kaza anındaki savruluş kuvveti 5 tona kadar çıkabiliyor ve çarpmanın etkisiyle ön koltuktakinin hayatını riske atıyor. Arka koltukta emniyet kemeri takmak, arka koltukta meydana gelen ölüm ve yaralanmaların 3’te 2’sini, ön koltuktaki ölümlerin yüzde 6’sını önlüyor. Kaza anında arka koltuktaki yolcular en çok fırlatılma nedeniyle yaralanırken; emniyet kemeri takmak yaralanmanın şiddetini yüzde 50 oranında azaltıyor.

BAYRAM TATİLİNDE KURALLARA DİKKAT

Uzun yolculukları güvenle tamamlamak için düzenli aralıklarla mola vermek, aşırı hız ve hatalı sollamadan kaçınmak, yola uykusuz ve yorgun çıkmamak, direksiyon başında cep telefonu kullanmamak önem taşıyor. Çocukları ile seyahat edecek olanların çocuk oto koltuğu kullanması gerekiyor.

 

Etiketler : , ,
Önceki ve Sonraki Haberler