1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Yargıtay’dan taşeron işçilere iyi haber

Yargıtay’dan taşeron işçilere iyi haber

 Yargıtay Hukuk Genel Kurulu taşeron işçilerin kadro öncesi çalışmalarının kıdeme dahil olduğuna karar verdi

Yargıtay’dan taşeron işçilere iyi haber

Hükümetin üzerinde çalıştığı taşeron yasası ile gelişmeler takip edilirken  Yargıtay Hukuk Genel Kurulu taşeron işçilerin kadro öncesi çalışmalarının kıdeme dahil olduğuna karar verdi.

Sabah gazetesinde yer alan habere göre, Samsun'da, Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü bünyesinde çalışırken emekli olan Saniye K., 2001 yılına kadar Samsun Tarımsal Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü'nde geçici mevsimlik işçi olarak çalışıyordu. Bu tarihten sonra kadroya alındı, 2009'da emekli oldu. İşçi, emekli olduktan sonra kadroya alınırken ve sonrasında kademe ve derece ilerlemesi işlemleriyle diğer intibak işlemlerinin yanlış yapıldığını ileri sürerek dava açtı. İşçi hem kadroya alınırken hem de sonrasında, 2001 öncesinden mevsimlik işçi çalışmalarının kıdemine eklenmesi, sosyal ve özlük haklarının da buna göre düzenlenmesi gerektiğini belirterek, kendisine eksik yapılan ödemelerin tümünü faiziyle istedi.

Karar emsal niteliğinde
İşçinin açtığı dava önce Samsun 2'nci İş Mahkemesi'nde görüldü. Mahkeme, ret kararı verdi. Dosya temyiz üzerine Yargıtay 7'nci Hukuk Dairesi'ne geldi. Yargıtay mahkemenin kararını bozdu ve işçi lehine karar verdi. Karar emsal niteliği taşıyor.


Önceki ve Sonraki Haberler