1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Yeniden yapılandırmada süre uzatılmayacak

Yeniden yapılandırmada süre uzatılmayacak

Maliye Bakanı Naci Ağbal, yeniden yapılandırma kapsamında bugüne kadar yaklaşık 21 milyar lira tahsilat yapıldığını açıkladı

Yeniden yapılandırmada süre uzatılmayacak

Maliye Bakanı Naci Ağbal, yeniden yapılandırma kapsamında bugüne kadar yaklaşık 21 milyar lira tahsilat yapıldığını açıkladı. Ağbal, "Son günde yığılma ve yoğunluk olmasın diye yarın ve çarşamba günü tüm vergi daireleri gece 24'e kadar, son vatandaşın ödemesi alınana kadar açık kalacak." dedi.

Ağbal, 7020 sayılı yeni yapılandırma kanunu ve mevcut yapılandırma kanununa ilişkin Bakanlık binasında basın toplantısı düzenledi. 

Yapılandırma hükümlerinden vatandaşların azami seviyede yararlanılmasını sağlamak amacıyla çok sayıda yazılı ve görsel iletişim kanalını kullandıklarını ifade eden Ağbal, televizyon ve radyolarda spotlar yayınladıklarını, 2 milyon 300 bin SMS, 1 milyon MMS gönderdiklerini, 1 milyon 868 bin 551 kişiye mektupla ulaştıklarını dile getirdi.

Vergi dairelerinin yaklaşık 104 bin mükellef ile yüz yüze, 800 bin mükellef ile telefonla görüştüğünü anlatan Ağbal, "Dolayısıyla bütün kanalları kullanmış olduk. Son 3 günümüz kaldı. Yoğun çalışmalarımıza devam ediyoruz. İnşallah 31 Mayıs akşamı büyük ölçüde vatandaşlarımızın bu imkandan yararlandığını göreceğiz." dedi.

Ağbal, yeniden yapılandırma kapsamında ulaşılan tahsilat miktarına ilişkin şu bilgileri verdi:

"Bugün itibarıyla vergi dairelerimiz tarafından 16 milyar lira, Gümrük ve diğer idarelerimiz tarafından 1,5 milyar lira, Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından 3,4 milyar lira olmak üzere yaklaşık 21 milyar lira tahsilat yaptık.

Özellikle vergi için söylemek gerekirse yeni yılla birlikte bugüne kadar 3,6 milyar lira tahsilat yaptık. Bu da son derece önemli. İnşallah mayıs ayı içerisinde birinci taksitler, peşin ödemeler alacağız; haziran ayında taksit ödemeleri devam edecek. Diğer taraftan 1 Temmuz 2016 ile 30 Mart 2017 arasını kapsayan yeniden yapılandırma kanununun müracaatlarını da haziran ayı içerisinde alacağız. Sonraki aylarda yeniden yapılandırma kanunu çerçevesinde yapacağımız tahsilat tutarları önemli ölçüde artacak, bu da bizim bütçe gelirlerimize, vergi gelirlerimize önemli ölçüde katkı sağlayacak."

Vergi dairelerine borcu olanların ödemelerini vergi dairelerine, nakden veya çekle yapabileceğini ifade eden Ağbal, "Vergi dairesinden alacağı olanlar mahsuben ödeyebilirler. Vatandaşlarımız ödemelerini banka şubelerine giderek, internet bankacılığını kullanarak yapabilirler. Banka kartı/kredi kartı gibi ödeme unsurlarını kullanmak suretiyle yapabilirler. Dolaysıyla ister vergi dairesine gitsin, ister bankaya gitsin, isterse evinde veya ofisinde bulunduğu noktada internet bankacılığını kullanarak ödeme yapmak istesin, bütün ödeme seçeneklerini vatandaşımıza sunmuş durumdayız." diye konuştu.

Vergi daireleri gece yarısına kadar açık

 Ağbal, vatandaşların ödemelerin son günlerinde sıkıntı yaşamamaları için çeşitli tedbirler aldıklarını belirterek, şunları kaydetti:

"30 Mayıs Salı ve 31 Mayıs Çarşamba günü gece 24’e kadar vergi dairelerimiz açık. Son günde yığılma ve yoğunluk olmasın diye yarın ve çarşamba günü tüm vergi daireleri gece 24'e kadar, son vatandaşın ödemesi alınana kadar açık kalacak ve tahsilatları yapılacak. Kamu bankalarımız da 31 Mayıs akşam saat 21’e kadar açık olacak. Dolayısıyla 'vergi dairesine gitmek istemiyorum ama yakınımda bir banka şubesi var, banka şubesine giderek ödeme yapmak istiyorum' diyen vatandaşlarımız için kamu bankaları açık. Dilerim ki özel bankalarımız da vatandaşlarımızın bu ödeme çabasını dikkate alarak mesai saatlerinden sonra da bankalarını açık tutsunlar."

"Borçlar 31 Mayıs'a kadar ödenmezse tekrar eski haline dönecek"

Kanundan yararlanmak için başvuran vatandaşların, müracaatları sırasında verilen ödeme planlarından borçlarının ne kadar tutarlarda azaldığını görebildiklerine dikkati çeken Ağbal, bu derece önemli imkanlar sunan yeniden yapılandırma kanunundan yararlanmak için son günün 31 Mayıs olduğunu, bu sürenin herhangi bir şekilde uzatılmayacağını kaydetti.

Ağbal, vatandaşların devletin sunduğu bütün bu kolaylıklara ve ödeme imkanı olmasına rağmen borcunu ödememişse 1 Haziran itibarıyla yeniden yapılandırma öncesi tutarlara geri dönüleceğinin altını çizerek, "Vergi aslı, vergi aslına bağlı yıllık yüzde 16,8 oranındaki gecikme zammı ve varsa vergi cezası tekrar geri gelmiş olacak. İdare olarak da kanunların bize verdiği mecburiyet çerçevesinde bu alacakların tutarlarını tahsil etmek için gereken çalışmaları yapacağız." diye konuştu.

Özellikle çok sayıda trafik para cezası alacağının bulunduğunu belirten Ağbal, vatandaşların bu küçük tutarlı trafik para cezalarını yapılandırmadan faydalanarak ödemelerinde büyük yarar olduğunu, aksi takdirde yüksek faizlerin de alacağa eklenmiş olacağını söyledi. 

Ağbal, 6736 sayılı Kanuna göre yapılandırılan alacaklar 31 Mayıs tarihine kadar ödenmezse bu borçların tekrar eski haline döneceğini, 1 Haziran'dan itibaren başvurularını alacakları yeni yapılandırma kanunu kapsamına da girmeyeceğini ifade ederek, "Bir şekilde bu borçlar ödenmediği takdirde yeni çıkan yapılandırma kanunu çerçevesinde tekrar müracaat ederek bu kanun hükmünden yararlanmak mümkün değil. Çünkü yeni yapılandırma kanunu 1 Temmuz 2016'dan sonra oluşan alacaklar için geçerli. Son derece kapsamlı bir kanun olan 6736 sayılı Kanunun sağladığı imkanları kaçırmamak için vatandaşlarımızın gereken hassasiyeti göstereceğine yürekten inanıyorum" ifadesini kullandı.

Önceki ve Sonraki Haberler