1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Avrupa'dan Türkiye'ye "tavan fiyat" uyarısı

Avrupa'dan Türkiye'ye "tavan fiyat" uyarısı

Avrupa sigorta/reasürans federasyonu “Avrupa Sigorta” yürürlüğe soktukları çeşitli korumacı önlemler sebebiyle Endonezya, Türkiye ve Arjantin’i uyardı

Avrupa'dan Türkiye'ye "tavan fiyat" uyarısı

Avrupa sigorta/reasürans federasyonu “Avrupa Sigorta” yürürlüğe soktukları çeşitli korumacı önlemler sebebiyle Endonezya, Türkiye ve Arjantin’i uyardı.

Birliğe göre Endonezya hükümetinin aldığı korumacılık önlemlerine göre ülkedeki müşteriler tüm taşıt, sağlık, kişisel kaza, kredi, hayat, kefalet ve ticari sigortalarını Endonezyalı sigorta şirketlerine yaptırmak zorunda kalacaklar.

Avrupa Sigortaya göre yürürlüğe konan bu önlemler sadece Avrupalı Sigorta/Reasürans şirketlerinin pazara girişlerinin engellemekle kalmıyor aynı zamanda risk çeşitliliğini azaltıp olası bir doğal felaket durumunda aşırı baskı oluşturup yerel pazarın gelişimini de olumsuz etkileyecek.

Avrupa Sigorta'ya göre Türkiye’de motorlu taşıtlar ve üçüncü kişi sorumluluk sigortası düzenleyici taslağındaki yakın zamanki değişiklikler  ve değişiklik teklifleri sigorta/reasürans şirketlerinin ekonomik tabanlı iş yapma iş ve risk yönetimi oluşturma becerilerini ciddi olarak etkileyecek.

Yapılan açıklamada hükümetin  Nisan 2017’de motorlu taşıtlar ve üçüncü kişi sorumluluk sigortası kapsamında tüm taşıtlar için bir tavan fiyat uygulamasını zorunlu kılmaya başladığını belirtilerek bu yönelimin halihazırda pazarda olan bir çok Avrupalı sigorta şirketi için ciddi maddi kayıplar anlamına geleceği savunuldu.

Ayrıca aynı düzenleme kapsamında tavan fiyat uygulamasına ilaveten ortak havuz sistemini devreye sokulmasının tüm sigorta şirketlerinin var olan  riskleri belirli oranlarda üstlenmelerini sağlamasını beraberinde getirdiği ve nihayetinde bu uygulamanın serbest pazarı sekteye uğratacağının altı çizildi.   

Önceki ve Sonraki Haberler