1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek'ten trafik sigortası açıklaması

Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek'ten trafik sigortası açıklaması

Şimşek Zorunlu Trafik Sigortası primlerinde tavan fiyat uygulamasına da değindiği konuşmasında uygulamanın başarıya ulaştığını, sigorta primlerinin ortalama yüzde 20 civarında düştüğünü belirtti

Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek'ten trafik sigortası açıklaması

Ekonomiden sorumlu Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek TRT Haber'de katıldığı programda, gündemde olan konulara ilişkin soruları yanıtladı.

Şimşek Zorunlu Trafik Sigortası primlerinde tavan fiyat uygulamasına da değindiği konuşmasında uygulamanın başarıya ulaştığını, sigorta primlerinin ortalama yüzde 20 civarında düştüğünü belirtti.

Enflasyonun yüzde 12-13 düzeyinde seyrettiği düşünüldüğünde fiyatlarda nominal olarak üçte bir seviyesinde düşüş yaşandığına işaret eden Şimşek, "Biz, bir taraftan sektörün sağlıklı, sürdürülebilir olmasını istiyoruz, diğer taraftan da milyonları ilgilendiren Zorunlu Trafik Sigortası'nda yanlış fiyatlamaları da doğru bulmuyoruz." dedi.

Bazı yargı kararları nedeniyle sigorta şirketlerinin primleri 2015 sonrasında çok hızlı artırdıklarını belirten Şimşek, bu konuda gereken tedbirleri aldıklarını belirtti.

Kendilerinin tedbir almalarına karşın sektörün üzerine düşeni güçlü bir şekilde yerine getirmediğinin altını çizen  Şimşek, "Bizim aslında fiyatlara müdahale etme gibi bir niyetimiz yoktu. Sistem iyi çalışmayınca mecburen müdahil olduk. Uygulama başarılı oldu. Önümüzdeki dönemde değerlendireceğiz." diye konuştu.

 

Önceki ve Sonraki Haberler