1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Katılım sigortacılığı İstanbul'a fon akışı sağlayacak

Katılım sigortacılığı İstanbul'a fon akışı sağlayacak

Doğa Sigorta CEO’su Nihat Kırmızı, yeni yönetmeliğin İstanbul'un finans merkezi olması projesine önemli bir destek olacağını söyledi

Katılım sigortacılığı İstanbul'a fon akışı sağlayacak

Doğa Sigorta CEO’su Nihat Kırmızı, Yeni yürürlüğe giren “Katılım Sigortacılığına İlişkin Çalışma Usul ve Esaslarını Düzenleyen Yönetmelik’ ile İstanbul'un finans merkezi olması projesine önemli bir destek olacağını söyledi

Dünyada hızlı bir büyüme performansı sergileyen ortak risk paylaşımı ile dayanışma üzerine kurulu katılım sigortacılığına yönelik Türkiye’de önemli adımlar atılıyor. Sektörün heyecanla beklediği “Katılım Sigortacılığına İlişkin Çalışma Usul ve Esaslarını Düzenleyen Yönetmelik’’in yürürlüğe girmesiyle birlikte bu alanın sağlıklı bir şekilde işleyerek var olan potansiyelini ortaya koyması açısından önemli bir adım atılmış oldu.

Doğa Sigorta CEO’su Nihat Kırmızı, bu sayede Türkiye’de ciddi bir gelişim potansiyeli bulunan katılım sigortacılığının büyümesine yönelik hiçbir engelin kalmadığını, bu alanda oluşacak fonlar aracılığıyla ekonomiye ciddi bir katma değer kazandırılacağını, finans merkezi olma yolunda ilerleyen İstanbul’a büyük bir fon akışı sağlanacağını söyledi.

nihat-kirmizi.jpg

‘Pencere modeli ile sektörde bir ilke imza attık”

Resmi Gazete’de yayımlanan yeni yönetmelikle katılım sigortacılığının yaygınlaşarak büyümesi ve ekonomiye sağladığı katkıyı artırması açısından çok önemli bir adım atıldığına dikkat çeken Kırmızı, 2015 yılında henüz bir yönetmelik yokken,dünyadaki uygulamaları dikkate alarak pencere modeliyle katılım sigortacılığı hizmeti ile Türkiye’de bir ilke imza attıklarını hatırlatarak, “Bugün yürürlüğe giren yönetmeliğin olgunlaşması noktasında, Doğa Sigorta olarak bundan 3 yıl önce önemli bir adım atmış olduk. O dönem bir yönetmelik olmadığı için dünyadaki uygulamaları inceleyerek sektöre kazandırdık” dedi.

Yönetmelikteki pencere modelinin katılım sigortacılığının gelişimindeki engelleri de ortadan kaldırdığını sözlerine ekleyen Kırmızı, ‘’Pencere Modeliyle birçok oyuncunun sisteme dahil olması sağlanarak fonların çeşitliliği ve büyüklüğünde yaşanan artışla sektör büyüyecek. Ayrıca Hazine Müsteşarlığı’nın konuyu iyi tahlil etmesi ve büyük özveriyle gerçekleştirdiği çalışmalar ve Başbakan Yardımcımız Sayın Mehmet Şimşek’in bu konudaki duyarlılığı konuya hakimiyeti ve konuyu sahiplenmesi süreçteki zorlu çalışmaları kolaylaştırmış sektörde de büyük bir güven sağlamıştır. Başbakan Yardımcımız ve Hazine Müsteşarlığımız bu çalışmayla sektörümüzün ve ülke ekonomimizin uzun yıllar faydalanacağı önemli bir finansal enstrüman kazandırmıştır” dedi.

‘’İstanbul’a büyük fon akışı’’

Katılım sigortasının işleyişi hakkındaki tüm soru işaretlerini ortadan kaldıran yeni yönetmeliğin İstanbul’un finans merkezi olması yönünde önemli bir destek sağlayacağına dikkat çeken Kırmızı, ‘’Katılım sigortacılığında oluşacak fonlar ile sigorta sektörünün ekonomiye sağladığı katma değerde artış yaşanacak. Yatırımcılar açısından cazibe merkezi olan İstanbul, sahip olacağı büyük fonlarla cazibesini artıracak” diye konuştu.

‘’Sektöre güven gelecek’’

Sektörün en büyük sorunu olarak kabul edilen, sigortalılık sayısı olarak tanımlanan penetrasyon sorununun çözümü noktasında da önemli kazanımlar sağlandığını sözlerine ekleyen Kırmızı, şunları söyledi: “Yönetmelikle sigorta sistemine dâhil olmamış birçok kişi ve kuruma da sigorta güvencesi sağlanacak. Bu da penetrasyon oranında artışı sağlayacak. Sektörün ihtiyacı olan güven konusu çözülmüş olacak. Hem sektör büyüyecek hem de önemli diyebileceğimiz orana sahip bu kesim, sigorta güvencesine girerek ani ve beklenmedik hasarların, kazaların ve zararların önüne geçilebilecek.”

Önceki ve Sonraki Haberler