1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. UBER çalışanlarının sigortalarını ödeme taraftarı değil

UBER çalışanlarının sigortalarını ödeme taraftarı değil

Uber: Çalışanlarımıza işçi haklarını vermek bize milyonlarca pounda mal olur.

UBER çalışanlarının sigortalarını ödeme taraftarı değil

Uber Salı günü yaptığı açıklamada kendilerinin işveren sayılıp sürücülerinin ulusal sigorta primlerini ödemeleri durumunda bunun şirketin masraflarına on milyonlarca sterlinlik bir yük bindireceğini açıkladı.
 
Uber, halihazırda İngiltere'deki yaklaşık 50.000 sürücüsünü serbest meslek sahibi olarak tanımlıyor ve onlara yalnızca hastalık ücreti ve asgari ücret gibi temel haklar sağlıyor.
 
Şirketin İngiltere Planlama Başkanı Andrew Byrne, Parlamentonun İş Komitesine verdiği ifadede bireysel olarak çalışan şoförler doğrudan istihdam edildiğinde ödenecek Ulusal sigorta primlerinin tam olarak ne kadar olacağını bilmediğini ama rakamın on milyonlarca sterlini bulacağını söyledi
 
Yine benzer şekilde Deliveroo İngiltere ve İrlanda Genel Müdürü Dan Warne, çalışanlarının ulusal sigorta primlerini ödediklerinde bunun şirketin sunduğu dağıtım hizmeti maliyetine saat başına  yaklaşık 1 pound (1.32 $) ilave yük anlamına geleceğini söyledi.
 
İngiltere'de ulusal sigorta primi devlet tarafından toplanıyor ve karşılığında devlet sağlık hizmeti, emekli aylığı gibi hizmetler sunuyor.
 
‘Gig economy’ olarak adlandırılan yeni nesil serbest çalışma sistemindeki şirketler -yani insanların sabit bir sözleşme olmaksızın kısa süreli sözleşmelerle farklı şirketler için çalıştığı bir sistem-    sendikalar ve bazı milletvekilleri tarafından sömürücü uygulamaları yüzünden hayli eleştiriliyor.
 
Uber ve Deliveroo, sürücülerinin şirketlerinin onlara sunduğu esnek çalışma koşullarından memnun olduklarını söylüyorlar . Fakat geçen yıl Uber'e karşı dava açan iki çalışanı mahkeme kararıyla normal işçilere sağlanan hakları kazandılar.  Silikon Vadisi kökenli firma ise geçen ay bu kararı temyize götürdü.
 
Uber ayrıca, Londra Ulaştırma Kurulu tarafından lisansı iptal edilen akıllı telefon uygulamasını tekrar kullanabilme mücadelesi veriyor. Bunun için de Cuma gününe kadar bir temyiz başvurusu yapacak.
 
Byrne, Ulaştırma Kurulu'nun şirket çalışanlarının işledikleri suçlar ve sabıka kaydı sorgulaması gibi konulardaki çekincelerini giderebileceklerini ve bir orta yol bulup şirketlerinin operasyonlarına devam edebileceğini umuyor.


Önceki ve Sonraki Haberler